British Airways o Vánocích stávkovat nebudou

Londýn - Stávka v největších britských aerolinkách, která měla proběhnout v období od 22. prosince do 2. ledna, se neuskuteční. Letecká společnost vyhrála spor o legálnosti stávky, londýnský soud dnes označil hlasování o dvanáctidenní stávce za neplatné. Odbory nyní musí o protestu namířeném proti úsporným opatřením firmy hlasovat znovu, k tomu ale dojde nejdříve po Vánocích.

Soud uznal námitky vedení British Airways, které tvrdilo, že hlasování proběhlo v rozporu se zákonem. Zapojili se do něj totiž i lidé, kteří již nebyli zaměstnanci společnosti, nebo ji právě opouštěli, což porušuje zákon o stávkách. Odbory jsou rozhodnutím soudu pobouřeny, považují ho za ostudné pro demokracii. Podle odbotníků ovšem není pravděpodobné, že by zákaz stávky porušily.

Milion cestujících si může oddychnout

Rozhodnutí soudu je úlevou pro milion cestujících, kteří o vánočních svátcích létají za svými rodinami a kteří by se stali rukojmími zaměstnanců aerolinek. Oddechlo si ale také vedení firmy, každý den stávky by již tak ztrátové aerolinky připravil o 30 milionů liber. „Nepříjemnost by to byla velká spíše než pro ztráty aerolinek pro pocit marnosti klientů, že by se nedostali domů. Bylo by to mimořádné zklamání a značka by utrpěla velkou škodu,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Prohlášení British Airways

„Jsme rádi, že soud stávku zrušil, hlavně kvůli našim zákazníkům. Je to rozhodnutí, které uvítají statisíce rodin v Británii i po celém světě.“


Stávka by zasáhla i Ruzyni

Kdyby ke stávce došlo, zasáhla by i pražské ruzyňské letiště. „Londýn jako takový je druhá nejzajímavější destinace například v měsíci říjnu nebo loňském prosinci. Takže samozřejmě tyto lety by se dotkly i Ruzyně,“ dodal Procházka.

British Airways procházejí kvůli dopadům hospodářské recese těžkými problémy a mají nezvykle vysoké ztráty. Firma přijala úsporná opatření, která mají výrazně snížit náklady. V plánu je zrušení 1 700 pracovních míst, zmrazení mezd a další kroky včetně změn pracovních praktik. Tyto plány vyvolávají silnou nespokojenost odborů.

Odbavování klientů na letišti
Odbavování klientů na letišti