Druhý Janotův balíček bude, ale poslanci ho neuvidí

Praha – Ministerstvo financí zpracuje návrh druhého úsporného balíčku na snížení deficitu veřejných financí. Kabinet ovšem nepočítá s tím, že by ho předložil ke schválení Poslanecké sněmovně. Připravený návrh přenechá vládě, která vzejde z květnových voleb. Ta by na něm pak mohla stavět.

„Lze předpokládat, že nějaký balíček dvě nebude těsně před volbami dán do sněmovny. Ale ministerstvo financí bude pracovat na plánu ozdravění veřejných financí,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Že vláda předložení žádného dalšího úsporného balíčku nechystá, oznámil dnes také premiér Jan Fischer prostřednictvím deníku Právo.

Další úspory Janota představí 10. ledna

Nový návrh úsporných opatření by měl ministr financí Eduard Janota předložit vládě 10. ledna. „Debata ve vládě 10. ledna bude primárně o rozpočtu roku 2010, o možných úsporách a o vázání výdajů,“ upřesnil Jakob. Plán podvázat v příštím roce výdaje většiny ministerstev o pět procent s cílem udržet deficit na schválených 5,3 procenta hrubého domácího produktu oznámil Fischer už v pondělí.

Plán na ozdravení veřejných financí bude podle Jakoba nutné připravit i z toho důvodu, že Česko čelí řízení Evropské komise kvůli vysokým deficitům. Ministerstvo proto bude muset představit opatření, která by umožnila snížit deficit do roku 2013 na tři procenta HDP, jak Brusel požaduje. „Samozřejmě dáme nějaký plán, který pak využije nová garnitura, která vzejde po volbách,“ doplnil Jakob.

Vláda připravila na rok 2010 rozpočet s deficitem 163 miliard korun, což odpovídá 5,3 procenta HDP. Poslanci ale minulý týden schválili pozměňovací návrhy, které podle vlády schodek skrytě navyšují až o 0,4 procenta HDP. Ve sněmovně navíc leží další návrhy levice na jednorázový příspěvek k důchodu, zvýšení mateřské, zrušení zdravotnických poplatků a na proplácení prvních tří dnů nemocenské, které by mohly deficit zvýšit o dalších 20 miliard.

Úpravy ve státním rozpočtu, které poslanci schválili, podle Janoty rozbily úsporný balíček přijatý na podzim. Ministr proto zvažoval rezignaci, nakonec ale na žádost Fischera ve vládě zůstal.

Premiér Jan Fischer
Premiér Jan Fischer