EU příští rok utratí 123 miliard, rozhodli europoslanci

Brusel/Štrasburk - Evropský parlament dnes schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok. Výdaje, které EU oficiálně nazývá platbami, by měly dosáhnout 123 miliard eur. Členské státy EU přitom původně stanovily výdajový strop na 120,5 miliardy eur. Europoslancům se však podařilo - jako již každoročně - dosáhnout zvýšení některých rozpočtových kapitol, zejména zahraniční politiky a zemědělství. Na více peněz se tak například mohou těšit i výrobci mléka, které v uplynulých měsících zasáhl prudký propad výkupních cen.

Ministři zemědělství původně chtěli na podporu mlékárenství vydat 280 milionů eur, po tlaku europoslanců ovšem rozpočet pro tento účel počítá s částkou 300 milionů eur. Čeští zemědělci z této sumy získají celkem 150 milionů korun. České ministerstvo zemědělství původně odhadovalo, že každý český producent mléka by měl dostat zhruba 50 tisíc korun, nakonec to bude více. Podporu totiž získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření.

Europoslanci měli původně ještě celou řadu požadavků, podařilo se jim však prosadit jenom jejich část a výsledný kompromis se nejvíce blíží původnímu návrhu Evropské komise, který počítal s výdaji ve výši téměř 123 miliard eur.

Proces schvalování rozpočtu EU

Rozpočet Evropské unie navrhuje Evropská komise. Její návrh putuje do Rady ministrů financí (ECOFIN), která může původní návrh pozměnit a dále ho pak předává Evropskému parlamentu. Ten může návrh Rady přijmout, navrhnout další změny, nebo jako celek odmítnout. U povinných výdajů, které vyplývají ze smluv o Evropském společenství a do kterých patří zejména výdaje na zemědělskou politiku a rozvojovou pomoc, může navrhnout jen dílčí úpravy, definitivně rozhoduje Rada ministrů. Rozhodovací pravomoci Evropského parlamentu plně podléhají jen nepovinné výdaje, tj. peníze na strukturální fondy, sociální programy, ekologické projekty apod.