22 menších měst přijde o finanční úřady, stát šetří

Praha - Z 22 menších měst zmizí od Nového roku finanční úřady. Tímto krokem chce ministerstvo financí ušetřit zhruba 2,5 milionu korun ročně. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Podle ministerstva praktické zkušenosti s provozem těchto pracovišť ukázaly, že jejich vytíženost je velmi nízká a nejsou nijak významně využívány. Jejich další zachovávání se tak jeví jako neefektivní.

Pracoviště opustí úředníci z Peček, Uhlířských Janovic, Manětína, Benátek nad Jizerou, Toužimi, Chodova, Boru, Mimoně, Doks, Chlumce nad Cidlinou či Heřmanova Městce. Konec čeká také pracoviště v Polné, Kamenici nad Lipou, Kojetíně, Bojkovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou a Němčicích nad Hanou. Seznam 22 měst doplňují ještě Březnice, Třešť, Kdyně, Jemnice a Letovice.

V těchto městech totiž skončily klasické finanční úřady už v lednu 2007. Tehdy je nahradila pracoviště finančních úřadů, tedy jakési pobočky či úřadovny. Například podnikatelé z Polné či Třeště díky tomu nemuseli do Jihlavy.

Úředníci ale mohou do měst vyjet v případě potřeby

Úředníci se mohou do těchto měst dočasně vrátit. A to v případě, pokud o tuto možnost starostové projeví zájem. Poté vyjedou pracovníci daňové správy v době před termínem podání daňového přiznání do vybraných obcí, aby usnadnili jejich podání. Loni této možnosti využilo téměř 300 obcí.

"Lidé nás využívali hlavně jako podatelnu, čím dál tím víc podnikatelů už ale stejně posílá daňová přiznání elektronicky. U DPH by to od Nového roku dokonce mělo být povinné," uvedla pracovnice jednoho z rušených pracovišť. O práci prý nepřijde, stát ji přeřadí na jiné místo v rámci daňové správy.

Finanční úřad
Finanční úřad