Na českém trhu se objevily dva nebezpečné doplňky stravy

Brno – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej dvou doplňků stravy, které jsou do Česka dováženy ze zahraničí. Jde o přípravek pro sportovce pocházející ze Spojených států amerických a tablety z Číny. Zvýšená konzumace obou z nich je pro lidské tělo nežádoucí.

Zakázaný výrobek z USA obsahuje hormon progesteron. „Progesteron je obsažen v lécích na lékařský předpis, jeho přítomnost ve volně prodejném doplňku stravy je však nežádoucí. Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví je doplněk stravy s tímto hormonem považován za nebezpečný,“ řekla mluvčí inspekce Martina Šmídová. Jde o produkt s názvem Animal cuts a prodával jej u nás Marek Čollák z Českého Těšína, a to ve svém internetovém obchodě se sportovní výživou.

Výrobku z Číny byl zase prokázán nadlimitní obsah jedovatého olova. Jde o tabletky Chlorella. Zhruba 200 kilogramů tablet dovezla do Česka pražská firma Blue step, ale asi polovina zásilky skončila na Slovensku. Oba výrobky mohou mít ještě spotřebitelé doma, inspekce proto jejich konzumaci nedoporučuje.