Daňová amnestie bude v Itálii panovat do konce dubna

Řím - Italská vláda prodloužila do konce dubna daňové amnestie pro lidi, kteří ukrývají svůj majetek v zahraničí, aby se tak vyhnuli placení daní. Ovšem zvýší se zároveň sazba daně z přihlášeného majetku. Uvedl to dnes ministr hospodářství Giulio Tremonti. Původní daňová amnestie skončila 15. prosince. Italský daňový úřad odhaduje, že Italové ukrývají v zahraničí až 300 miliard eur. Z toho ve Švýcarsku 125 miliard a v Lucembursku 86 miliard eur. Ekonomové i pro příznivé dopady na ekonomiku varují, že amnestie znevýhodňuje ty, kteří daně platí včas.

Italové, kteří přiznali svůj majetek v zahraničí do 15. prosince, musí zaplatit daň z přiznané částky ve výši pěti procent. Na rozdíl od podobného zákona v USA nemusí však doplatit daně, ani dokazovat, jak majetek získali. Právě tato část zákona má nejvíce kritiků. Podle Tremontiho se nyní sazba daně zvýší. Kdo přizná majetek do konce února, zaplatí daň šest procent, poté dojde ke zvýšení daně na sedm procent.

„Chceme mít transparentní ekonomiku a předejít zpronevěrám, které se děly v minulosti. Je lepší, když k nám lidi přijdou a budou tady pracovat, než aby tu žili a vyhýbali se daním,“ oznámil Ivan Foschi, bývalý italský ministr spravedlnosti. Ekonomové ale varují, že toto opatření znevýhodňuje ty, kteří platí daně včas. Navíc může podporovat i legalizaci praní špinavých peněz, protože lidé nemusí dokázat, kde a jak majetek získali.

Italové letos přiznali majetek v hodnotě přes 100 miliard eur

V poslední amnestii přihlásili Italové majetek za více než 100 miliard eur, oficiální údaje však zatím nejsou k dispozici. Byla by to tak nejúspěšnější amnestie země. Předchozí daňové amnestie v Itálii byly v letech 2001 a 2003. Pokuta tehdy činila pouze 2,5 procenta, tedy polovinu současné částky. Celkem lidé přiznali majetek v objemu zhruba 80 miliard eur. Nová amnestie by mohla přinést dalších 20 až 30 miliard eur.V minulém týdnu pak prezident centrální banky San Marina prohlásil, že daňová amnestie v Itálii odčerpala z místních bank téměř 2,4 miliardy eur. Amnestie tak zvyšuje obavy o budoucnost lukrativního bankovního systému v zemi, který tvoří asi 18 procent italské ekonomiky.