Nejen Vánoce jsou v čokoládovně sladké

Vyskytná nad Jihlavou – V malé obci na Vysočině provozuje František Hlava sladký byznys, který ročně vyprodukuje 50 tun čokoládových výrobků. Jeho továrna na čokoládu začala v cukrářství podnikat v roce 1994 a měla to štěstí, že ji do taje výroby čokolády zasvětil odborník, který sám znalosti o tomto sladkém odvětví získal už za první republiky. V České republice totiž toto odvětví není vyučováno, pokud by měl někdo chuť pustit se do stejného umu, je třeba zajet pro znalosti do Belgie, Francie či Itálie.

Ve Vyskytné svůj život čokoládě zasvětila celá rodina. Každý člen má svou úlohu, a tak to i zůstane. Čokoládovna vždy bude rodinným podnikem vyrábějícím nejen průměrné pochutiny, ale třeba i čokoládu s chilli či bonbony s příchutí vína či piva. Všechny ingredience, kromě čokoládové hmoty, si rodina vyrábí sama. Vše podle starých českých receptur. Ale i nové nápady se ve výrobě uplatňují. Pan Hlava si libuje, že když dostane chuť na čokoládu, která na trhu není k dostání, požádá syna, který velí výrobě, a může si ji dopřát.

Pokud by si chtěl někdo na čokoládě z Vysočiny pochutnat, může ji objednat jako dárek od firmy. Tam totiž většina produkce končí. Jen pětina míří do cukráren a prodejen. To nezvrátila ani krize. Každoroční „krizi“ prý firma prožívá spíše v létě, kdy poptávka po čokoládě celorepublikově klesá.

Historie čokolády

Původním místem výskytu kakaovníku je tropický deštný prales a povodí Amazonky. Jeho prvními pěstiteli byli Olmékové, Mayové a Aztékové. Ti považovali čokoládu za afrodiziakum. Protože byla samotná čokoláda pro konzumaci velice hořká, lidé zahušťovali rozdrcené boby kukuřičnou moukou a přimíchávali do nich nejrůznější koření jako vanilku a chilli. Do Evropy poprvé přivezl čokoládu dobyvatel Hernando Cortés v šestnáctém století. Brzy se stala oblíbeným nápojem a dopřávaly si ji především vyšší společenské vrstvy.

Osvědčení o úspěchu čokoládovny
Osvědčení o úspěchu čokoládovny