Nový šéf Prazdroje sází na expanzi na nové trhy

Praha - Již měsíc má Plzeňský Prazdroj nového šéfa – newyorského rodáka Douga Brodmana, který se dnes poprvé představil novinářům. Doug Brodman původně pracoval pro pivovary Heineken, Stroh. Od roku 1999 pracuje pro současného majitele Prazdroje, SAB Miller. Plzeňský pivovar se dostal do jeho rukou v době, kdy spotřeba piva i jeho export klesá. Prazdroj ale za finanční rok, a to do března 2009, vydělal přes 4 a půl miliardy – o 3 desetiny procenta víc. Nový šéf sází hlavně na expanzi na nové trhy.

Brodmanovi Česká republika přirostla k srdci. Zamiloval si především zdejší atmosféru, kulturu a samozřejmě i české hospody. Místní specifika v oblasti pivařství se ale stále učí. „Chodím hlavně do hospod a restaurací, je to fantastický zážitek, poznávat, jak se tady pivo pije, už jsem si tam našel i pár přátel,“ prohlásil Brodman.

O plzeňské pivo se začal zajímat v roce 2003. „To se Prazdroj stal členem naší skupiny, byl jsem zodpovědný za jeho import do Spojených států,“ prozradil Brodman. Americký pivovarnický byznys se podle něj od toho českého příliš neliší. „Největší rozdíl je v tom, že v Česku se v mnohem větší míře pivo prodává do restaurací než do obchodů,“ konstatoval nový šéf Prazdroje.

Typická chuť českého piva zůstane zachována

V době ekonomické krize klesá export piva – tomu chce Brodman zabránit. Nejdůležitější je podle něj být na co nejvíce trzích a ke každému z nich přistupovat individuálně. Typická chuť českého piva by měla být i v rámci velké nadnárodní firmy SAB Miller zachována. „České pivo zůstane vždy českým pivem, s typickou chutí, tuto tradici budeme chránit a nic měnit nebudeme,“ zdůraznil Brodman.

Vzhledem k tomu, že si lidé před svátky dopřávají prémiová piva, Brodman je se současným stavem prodeje spokojen. Očekávání Prazdroje pro příští rok zůstává i přes plánované zvyšování spotřební daně optimistické, a to i v globálním měřítku. „Myslím si, že trh se začne oživovat, vidím světlé body na mapě – hlavně Ameriku a Asii, s nimi se sveze i Evropa. Já jsem optimista,“ řekl s úsměvem Brodman.