Mezinárodní hodnocení by se mohlo zhoršit i Česku

Praha – Po Řecku, Španělsku a Irsku pohrozila ratingová agentura Standard and Poor´s snížením ratingu i České republice. Snížení známky by se týkalo ratingu dlouhodobého dluhu v zahraniční měně. Česko nemá finance, kterými by se mohlo chlubit, brzké snižování známky by mu ale hrozit nemělo. Kdyby k němu ale přeci jen došlo, mohlo by to znamenat výrazné zhoršení pozice země na finančních trzích i v očích investorů.

Zahraniční dluh České republiky je menší než dluh většiny států Evropské unie, které nejsou členy eurozóny, naopak v rámci eurozóny je na tom náš dluh trochu hůře, uvedl analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš. Ratingová agentura bude popřípadě zkoumat schopnost ČR splácet dlouhodobé závazky v zahraniční měně. Hodně bude záležet, jak se k otázce rozpočtu postaví nová vláda. Ta stávající nemá mandát dělat zásadní reformy.

Se stavem řecké ekonomiky, která je na tom nejspíš nejhůře z ekonomik unijních, se ale stav ekonomiky české srovnat nedá. Schodek rozpočtu se podílí na jejím HDP 13ti procenty, zahraniční dluh přesahuje 130 procent HDP. Schodek českého rozpočtu činí zhruba 6 procent HDP a zahraniční dluh se podílí 40ti procenty. Pokud by ke snížení ratingu Česka přece jen došlo, nejprve zareagují obchodníci s dluhopisy a měnami. Na to naváže oslabení měny.