V kauze Opencard padne trestní oznámení

Praha - Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá) podá v nejbližších dnech kvůli kauze Opencard trestní oznámení na neznámého pachatele. Informovala o to na dnešním jednání zastupitelstva. Domnívá se, že by v případu mohl jít mimo jiné o porušení zákona o zadávání veřejných zakázek nebo zákona o hospodaření s veřejnými prostředky. Zastupitelka zvažuje také podání k antimonopolnímu úřadu.

„Domnívám se, že audit pojmenoval mnoho věcí, o nichž tady všichni spekulujeme, ale nikdy nemáme tolik informací, abychom mohli něco udělat,“ podtrhla Ryšlinková. Podle ní mohou být problémy se zadáváním zakázek i u jiných městských projektů. „Jen orgány činné v trestním řízení jsou schopny dobrat se dalších informací a říci nám, zda k nějakému trestnému činu došlo, nebo ne,“ konstatovala zastupitelka.

K vyvození trestní odpovědnosti vyzývala už před tím její kolegyně a bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová. Trestní oznámení ale dosud nikdo nepodal.

Projekt Opencard podle auditu stál už 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Vynaložené náklady podle prověrky neodpovídají stavu, ve kterém se projekt nachází.

První audit Opencard, který humbuk kolem projektu rozdmýchal, viní z fiaska především magistrátní odbor informatiky, ale také město. Závažná pochybení našel také na straně dopravního podniku. Druhý audit, který má nález toho druhého potvrdit, bude hotový až po novém roce. Primátor Pavel Bém (ODS) přitom sliboval, že bude hotov již do Vánoc. Na základě srovnání obou prověrek, chce město vyvodit z kauzy personální zodpovědnost určitých osob.