Web Darujspravne.cz umožní dárcům lépe pomáhat

Praha – Nová stránka Darujspravne.cz by měla pomoci dárcům dobročinných organizací s orientací a správným rozhodnutím, komu přispět. Na této stránce je umístěn seznam všech prověřených neziskových organizací. Ani v době krize není tento krok zbytečný, lidé totiž pomáhají zhruba stejně jako v minulých letech. Za novým dobročinným projektem, který nese podtitul „Stop hazardu s důvěrou veřejnosti“, stojí Fórum dárců.

Důvěra je pro charitu to nejdůležitější, i proto vznikl nový projekt. Měl by zabránit zneužívání peněz z pochybných dobročinných organizací. V seznamu důvěryhodných organizací mohou být jen takové, které existují alespoň dva roky, mají výroční zprávu, webové stránky a o svých činnostech veřejnost informují.

„Tady nebyla dřív žádná databáze, bylo těžké se zorientovat ve velmi složitém neziskovém sektoru,“ uvedla Tereza Sverdlinová z Nadace Terezy Maxové. Nyní si každý může vybrat organizaci, rozhodnout se, kolik jí chce poslat peněz, a pak kliknout na možnosti platby, kterých je hned několik. Klienti si mohou vybrat mezi DMS, PaySec či možností platit přímo na účet. Od ledna bude tento výběr ještě širší.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Pavlína Kalousová, ředitelka Fóra dárců (o tom, komu lidé nejvíce darují)

„Pořád ještě převládají sociální účely, děti, senioři a podobně. Ale i tady vidíme velký posun v tom, že lidé-dárci si začínají vybírat konkrétní neziskové organizace. Nejde už jim jen o účely, ale dívají se na to, co daná organizace dělá, jak se můžou zapojit a jak jí můžou pomoci.“


Ani v období krize lidé na dárcovství nezapomínají. Jen letos poslali zhruba 1,5 milionu dárcovských SMS zpráv a díky tomu se pro neziskové organizace vybralo přes 40 milionů korun.