Kodaň maskovaná na zeleno

Kodaň – Klimatická konference, jejíž velké ambice se pomalu ztrácejí v nedohlednu, probíhá podle organizátorů alespoň maximálně ekologicky. Recyklovatelné je nádobí, ze kterého se jí a pije, i oblečení kuchařů a dalšího personálu. Svítí se úspornými žárovkami. Podle kritiků je ale spíše potažená zeleným maskováním. A co víc, jestli skončí bez výsledku, doslova se v Kodani šlapalo po penězích.

Pořadatelé se snaží, aby byl kodaňský summit o klimatu maximálně šetrný k životnímu prostředí. „Děláme, co se dá. Svítí se úsporně. Okna jsou potažená speciální fólií. Neservírujeme tu třeba vodu v lahvích, ale přímo z kodaňského podzemí. Kelímky skončí jako bioplyn,“ zdůraznil jeden z organizátorů Jan Christoph.

Z ekologického materiálu jsou také uniformy personálu. Pořadatelé je nechali vyrobit napůl z recyklovaných plastových lahví a napůl z polyesteru. „Dělat se v tom dá, jen se v tom cítím trochu jako fotbalista,“ říká prodavač Gerrit.

Konference obarvená na zeleno

Ekologové už ale v hodnocení kodaňské konference tak optimističtí nejsou. Obrovskou zátěží pro životní prostředí bylo podle nich už jen to, že se do Kodaně muselo dopravit 40 tisíc lidí. „Slétli se sem lidi z celého světa, takže i když se organizátoři snažili sebevíc, je to ve výsledku pro životní prostředí velká zátěž,“ podtrhl ředitel Global Footprint Network Mythus Wackernagel.

Do dějiště konference se dováží také veškeré jídlo. A jeho spotřeba je vskutku velká. Kuchaři spočítali, že se za 12 dní summitu sní 230 tisíc jídel a 8 tisíc sendvičů. Celkem spotřebované potraviny váží 300 tun. „Každý den tudy vjede 20 aut s nákladem – od ovoce po maso,“ uvedl Lars Lemche, mluvčí Bella Center, kde vrcholné jednání o ochraně klimatu probíhá.

Za úspěch Kodaně bojuje i princ Charles

Pokud konference vyústí v uspokojivou dohodu o ochraně klimatu, budou ovšem náklady vynaloženy alespoň účelně a bude se nad nimi dát přivřít oko. K ústupkům při hledání kompromisu proto vyzývají státníci i celebrity. Britský následník trůnu se rozhodl jít příkladem, kvůli ochraně životního prostředí se chce stát vzorem biofarmáře. Svým spolupracovníkům věnuje jízdní kola, jeho luxusní vůz Aston Martin pohání bioetanol.

Po klimatické konference v Kodani žádá Charles „rozsáhlé a všezahrnující činy". Pokud nepřijdou, mohly by podle něj už za 100 měsíců následovat katastrofické změny klimatu.

Kuchař
Kuchař
Více fotek
  • Kuchař autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1310/130955.jpg
  • Prince Charles má rád květiny zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/872/87111.jpg