Praha získala od EU 800 milionů korun na podporu vzdělávání

Praha – Z fondů Evropské unie si projekty na podporu vzdělávání, znevýhodněných osob nebo informatiky rozdělí 800 milionů korun. Dnes to schválili zastupitelé hlavního města. O peníze žádalo 800 projektů, žádaly 3,2 miliardy korun. Nakonec se ale dočkalo jen 181 žadatelů. Praha může z evropských fondů čerpat z programů Konkurenceschopnost a Adaptabilita, které jsou určeny pro léta 2007 až 2013.

Například Technologické centrum získá 54 milionů korun. Bude tak moci vytvořit inovační centrum na základě spolupráce s vysokými školami a soukromými firmami. Mezi dalšími projekty, které uspěly, je turistické informační centrum pro Prahu 5 či Občansko-podnikatelské centrum v Praze 6. Peníze na vzdělávání svých zaměstnanců získala i Všeobecná fakultní nemocnice.

Zastupitelé Prahy dnes také rozdělili částku 522 milionů korun v rámci víceletého grantu. Peníze získá 34 organizací, dotaci na čtyři roky má zajištěnu například Divadlo Komedie, Dejvické divadlo, palác Akropolis, prostor Roxy/NoD nebo klub Rock Café. Pro rok 2010 počítá město se stejnou částkou jako na letošní rok, tedy se 122 miliony korun. Deset grantů se týká divadla, sedm hudby, šest tance, tři jsou z oblasti výtvarného umění, fotografie a nových médií a mnoho dalších se týká jiných oblastí.