Spolková rada rozhodne o balíčku daňových škrtů

Berlín - Horní komora německého parlamentu, Spolková rada, má dnes rozhodnout o balíčku daňových škrtů, který má urychlit růst německé ekonomiky. Legislativě na snížení některých daní už dal zelenou Spolkový sněm. Změna by měla nastat u daně z přidané hodnoty pro hotely, u dědické daně a úlevu má přinést také podnikům. Konzervativně-liberální německá vláda si od balíčku slibuje urychlení hospodářského růstu, který mají zajistit vyšší daňové příjmy.

Opozice však naopak tvrdí, že takové opatření je nepoužitelné. Návrh zákona kritizují i jednotlivé spolkové země, které se obávají nižších daňových příjmů. Právě jejich hlasy přitom vláda při schvalování ve Spolkové radě potřebuje. 

Sporné je například navrhované snížení DPH za přenocování v hotelu, kdy z dosavadní devatenáctiprocentní sazby se má od ledna přesunout na zvýhodněnou sedmiprocentní. Hosté to však nepocítí, protože německý hotelový svaz totiž oznámil, že uspořené prostředky použije na naléhavé investice a modernizaci. Cena za lůžko se tedy v praxi vůbec nezmění.