Třetina Francouzů nakoupí letos dárky z druhé ruky

Paříž – Nemyslitelné před několika málo lety se v době krize i ve Francii stává skutečností. Přibližně třetina Francouzů, kteří chystají pro své blízké dárky, sáhnou po předmětech z druhé ruky. Pod vánočními stromky tak podle průzkumu auditorské společnosti Deloitte mnozí najdou knihu z antikvariátu, oblečení ze secondhandu nebo hračky, s nimiž si předtím už hrály jiné děti. Tento přístup má přinést podstatnou úsporu peněženkám Francouzů postižených ekonomickou krizí a přitom umožnit učinit zadost obdarováním svých bližních.

 

V darování použitých věcí jsou podle Deloitte Francouzi největšími přeborníky a ve srovnání s jejich sousedy z okolních zemí je jich dvakrát tolik. Podle některých názorů za to může i zejména ve Francii zakořeněná tradice bleších trhů, kam chodí lidé všech společenských kategorií a kde se údajně lze nadít i skutečných skvostů.

Nejvíce se tento způsob, jak vyzrát na ceny, líbí mladým. Lidem starším 45 let se to naopak v drtivě většině příliš nezdá. „Tento fenomén nabírá na síle poslední dva roky,“ podotkl spoluzakladatel internetového portálu PriceMinister Olivier Mathiot. V období od poloviny listopadu do poloviny prosince se obrat portálu zvýšil o padesát procent ve srovnání se zářím.