Zelený summit nenachází cestu z labyrintu

Kodaň – Dnes vrcholí kodaňský summit OSN a nová dohoda o snižování emisí stále není na světě. Klíčovým sporem zůstává i nadále to, do jaké míry by se vyspělé státy měly v budoucnu podílet na snižování emisí. A taky jak velkou finanční pomoc by na to měly dostat chudé země. Návrhů v Kodani vznikla celá řada, všechny však byly seškrtány a shozeny ze stolu. Problémovou oblastí číslo jedna se staly chudé země. Ty se bojí, že na rozdíl od Kjótského protokolu, který stanovil jasná čísla pro všechny bohaté státy, by je nová dohoda mohla znevýhodnit. Navíc požadují stovky miliard dolarů ročně na stavbu mořských hrází nebo zavlažovacích systémů.

Zvrat, který by klimatickou konferenci vyvedl z bludného kruhu, si mnozí slibovali od dnešního vystoupení prezidenta Spojených států Baracka Obamy, nepřišel. Přestože Obama mluvil vzletně, žádné překvapivé eso z rukávu nevytáhl. „Naše schopnost jednat společně tváří v tvář společné hrozbě je zpochybněna. Přijel jsem ne, abych mluvil, ale abych jednal,“ prohlásil Obama. Spojené státy nicméně stále nabízí jen snížení emisí do roku 2020 zhruba o 4 procenta oproti roku 1990 a stomiliardovou pomoc rozvojovým zemím. Podle rozvojových zemí je to ale málo.

„Pomoc Spojených států vítáme, ale sto miliard je pro nás málo. Už teď víme, že potřebujeme jednorázově nejméně 400 miliard,“ řekl velvyslanec OSN v Súdánu Lumumba Stanislaus Di-Aping. I když v pátek jednají špičky států a jedná se i na bilaterální úrovni, velká dohoda o klimatu se už zřejmě čekat nedá. Pravděpodobnější variantou se jeví dodatek ke stávajícímu Kjótskému protokolu.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt:

„Názorové rozdíly jsou opravdu hluboké. Budeme bojovat do posledních minut téhle konference.“


„Naděje, že by summit přinesl nějakou právně závaznou dohodu, nebyla prakticky už na jeho začátku. Od Kodaně se dnes očekávalo, že by mohlo dojít k nějaké politické dohodě. Tak jak sledujeme ten vývoj, tak ta naděje, že dojde k politické dohodě, pořád je, ale je malá. Redukční závazky, které by měly nahradit Kjótský protokol, jsou určitě zatím vzdálené,“ řekl klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Jan Pretel.

Krach Kodaně - rozsudek smrti pro Tuvalu

Krach kodaňského summitu ale nebude jen politickým fiaskem, třeba pro Tuvalu, ostrovní státeček v Oceánii, by mohl být rozsudkem smrti. Kvůli globálnímu oteplování by totiž brzy mohlo zmizet v oceánu. „My nemůžeme smlouvat. Někdo tu bojuje o slovíčka, my o holý život. Nechceme vyměnit peníze za naši existenci,“ zdůraznil premiér Tuvalu Apisai Ielemia.

Ať už změny klimatu způsobuje cokoli, jisté je, že skleníkových plynů chrlí člověk do atmosféry více než kdykoli předtím. Světová meteorologická organizace oznámila, že rekordní hladinu oxidu uhličitého ve vzduchu naměřila už loni a od té doby dál stoupá.