Petr Sedláček končí v čele České pošty

Praha – Petr Sedláček ke konci roku odejde z postu generálního ředitele České pošty. Svou rezignaci dnes oznámil ministrovi vnitra Martinu Pecinovi. Odůvodnil ji nedostatečnou politickou shodou nad dalším směřováním pošty, formálně vyjádřenou zrušením transformace podniku na akciovou společnost. Na výměnu údajně tlačila hlavně ČSSD. Kdo Sedláčka vystřídá, se zatím neví.

„Od kroků zaměřených na stabilizaci, modernizaci a zahájení příprav České pošty na plnou liberalizaci poštovního trhu je nyní nutné přejít k rozhodnutím, která budou určující pro formování pošty v dlouhodobém horizontu. Proto je však zapotřebí širší a dlouhodobější podpory, než kterou nyní cítím,“ řekl Sedláček ke své rezignaci.

Pecina nechce podle svých slov vybírat nového ředitele pod časovým tlakem. „Momentálně se musím do konce roku rozhodnout, koho na přechodnou dobu pověřím řízením České pošty od 1. ledna příštího roku,“ uvedl. Jmenování stálého šéfa jedné z největších státních firem podle něj vyžaduje delší čas. „Budu určitě uvažovat o lidech, kteří už nyní v České poště působí, i o lidech zvenčí. Nebudu ale předjímat žádná jména,“ dodal.

Sedláčka může nahradit Marcela Hrdá z Letiště Praha

V čele největšího státního podniku by Sedláčka mohla nahradit členka představenstva a současná vrchní ředitelka divize Neletecký provoz, služby a transformace Letiště Praha Marcela Hrdá. Na letiště přišla v květnu 2006 z Českých aerolinií, kde byla statutární zástupkyní prezidenta společnosti Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) a viceprezidentkou pro marketing a prodej.

Martin Pecina, ministr vnitra:

„Obávám se, že po transformaci České pošty by mohlo dojít k jejímu rozdělení a privatizaci.“

Bývalý generální ředitel Global Payments Europe Sedláček vede poštu od loňského října, kdy ve funkci nahradil Karla Kratinu. Pošta za jeho působení zvýšila investice a dokončila přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost. V listopadu ale ministerstvo vnitra jako zřizovatel podniku po několika odkladech přeměnu zastavilo. Pošta má roční obrat kolem 20 miliard korun a letos počítá s půlmiliardovým ziskem. Podnik zaměstnává přes 36 tisíc lidí.