Německo schválilo daňové škrty

Berlín – Spolková rada, horní komora německého parlamentu, dnes schválila vládní návrh daňových škrtů, které mají urychlit oživení ekonomiky. Se zákonem nakonec souhlasily i spolkové země Sasko a Šlesvicko-Holštýnsko, jejichž souhlas byl dlouho nejistý, přestože v nich vládnou stejně jako na spolkové úrovni koalice křesťanských demokratů (CDU) a liberálů (FDP). Německo se do daňových škrtů pouští v době, kdy očekává rekordní zadlužení ve svých poválečných dějinách.

Na daňovém balíčku mají nejvíc vydělat rodiny s dětmi. Zvýšit by se měly nezdanitelné položky a přídavky na děti. Další úleva se týká dědické daně. Spornější je navrhované snížení daně z přidané hodnoty u přenocování v hotelích. Ty budou od ledna odvádět jen zvýhodněnou sedmiprocentní DPH na místo dosavadní devatenáctiprocentní. Koncerny s mezinárodní působností a středostavovské firmy mají mít díky balíčku lepší podmínky při daňových odpisech. V důsledku schválených daňových úlev přijdou veřejné rozpočty od ledna až o 8,5 miliardy eur ročně.

Ve Spolkové radě, jejímiž členy jsou představitelé vládních koalic jednotlivých spolkových zemí, byl přinejmenším do čtvrtka nejistý souhlas Šlesvicka-Holštýnska a Saska, jejichž černo-žluté vlády se obávají propadu v příjmech z výběru daní. Těsná konzervativně-liberální většina ve Spolkové radě však nakonec pro legislativu hlasovala kompletní, a daňový balíček tak může vstoupit v platnost v lednu, jak bylo plánováno.

Schválení „zákona na urychlení růstu“ je zatím nejvýraznějším legislativním krokem nové vlády pravého středu, která vzešla ze zářijových voleb do Spolkového sněmu. Německo se do daňových škrtů pouští v době, kdy očekává rekordní zadlužení ve svých poválečných dějinách.