EU dá RWE 900 milionů na stavbu zásobníků plynu v Česku

Brusel – Společnost RWE Transgas dostane z evropských fondů 35 milionů eur (více než 900 milionů korun) na stavbu nových plynových zásobníků, které mají vyrůst na území Česka. Moravské naftové doly, které se o peníze rovněž ucházely, zůstanou jako náhradník pro případ, že by se vybraný projekt neuskutečnil. Evropská komise rozhodnutí o přidělení dotace oficiálně oznámí v příštích dnech.

„RWE sleduje již delší dobu otázku rozšíření zásobníků v České republice. Je pro mě i logickým vyústěním, že dostalo přednost, protože ty projekty jsou zřejmě připraveny ve vyšším stupni. Otázka Moravských naftových dolů – tam jsou některé problémy, které ještě nejsou úplně vyjasněné,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 analytik Milan Kajtman. Mluvčí RWE Martin Chalupecký ale upozorňuje, že kladný výsledek není jistý. „Zatím jsme předložili dva projekty, ale definitivní rozhodnutí neznáme,“ uvedl v rozhovoru pro českou televizi.

Peníze, které RWE dostane, jsou součástí mimořádných výdajů ve výši zhruba čtyř miliard eur (zhruba 104 miliard korun), které letos Evropská unie uvolnila na vybudování nové energetické infrastruktury. Potřeba většího propojení energetických sítí v EU se naplno projevila při přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu na přelomu loňského a letošního roku. Některé členské státy, především Slovensko a Bulharsko, se ocitly prakticky bez plynu, což silně zasáhlo jejich ekonomiky i obyvatele. „RWE disponuje zatím 6 zásobníky , při krizi jsme dodávali část ze zásobníků z Norska,“ prohlásil Chalupský.

RWE Transgas má v plánu rozšíření zásobníků na jižní a severní Moravě. V příštích dvou letech chce do těchto projektů investovat až sedm miliard korun, což navýší kapacitu zásobníků firmy o třetinu.