Exekutoři často přijdou kvůli stokorunám

Praha – Drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám, stojí v Česku podle Exekutorské komory za zhruba třetinou nařízených exekucí. Samotná exekuce přitom vůbec není levnou záležitostí, kvůli nesplacené tisícikoruně může dlužník za návštěvu exekutora zaplatit desetitisíce.

Exekutoři se v poslední době v Česku rozhodně nenudí. Zatímco loni soudy nařídily 554 tisíc exekucí, letos jejich počet zřejmě přesáhne 700 tisíc. Celkem od roku 2001, kdy v Česku začali exekutoři působit, do loňska se už počet nařízených exekucí vyšplhal na téměř dva miliony.

Důvodem, proč se návštěva exekutora prodraží, jsou vedlejší náklady, které zabavování majetku provázejí, jako platba advokátovi, exekutorovi nebo daň z přidané hodnoty, která se od ledna zvýší z 19 na dvacet procent.

Video Rozhovor s Ondřejem Načeradským
video

Rozhovor s Ondřejem Načeradským

Z dvousetkorunové pokuty exekuce na třináct tisíc

Jak se může z nicotné pokuty stát velký dluh, si v praxi vyzkoušela i paní Jiřina. Na začátku by pokuta 208 korun od dopravního podniku. Po deseti letech ale na dveře paní Jiřiny zaklepal exekutor a v ruce držel výměr na šedesátinásobek původní částky. „Nic na místě nechtěli, vůbec nic zaplatit. Na deset let ten případ usnul. Po deseti letech se ozvalo to, že jsem dostala exekuční rozkaz málem na 13 tisíc,“ říká paní Jiřina, která si přála zůstat v anonymitě. Diví se hlavně tomu, že se za celou dobu nikdo neozval, nikdo ji neupozornil, že něco dluží.


Dlužníci si podle Davida Hozmana z Exekutorského úřadu v Praze 4 si musíme své dluhy hlídat sami. Žádný věřitel nemá povinnost připomínat dlužníkovi, že je s platbou v prodlení. „Když tak neučiníme, je to naše zodpovědnost. A to, že obecně věřitelé dlužníky vyzývají, je v podstatě jejich dobrá vůle,“ zdůraznil Hozman.

A právě na drobné dluhy se často zapomíná. „Zhruba jedna třetina těch, kdo přijdou do našich poraden, jsou právě lidé, kteří nezaplatili drobné pohledávky typu pokuta městské policii, dopravnímu podniku, nějaký drobný nedoplatek něčeho,“ uvedla mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová.

Zabavené věci jdou na dračku

Vedle hrozícího nárůstu exekucí následkem neuvážených nákupů vánočních dárků letos prý enormně vzrostl také zájem o předvánoční dražby z exekucí. V listopadu a prosinci tradičně vzrůstá mezi občany zájem o dražby movitých předmětů zabavených při exekucích ve srovnání s jinými měsíci až o čtvrtinu. „Důvod je prostý, televizory, kamery, DVD přehrávače, žehličky, housle a kytary, nábytek, jízdní kola, či dokonce automobily se zde prodávají již za jednu třetinu odhadní ceny,“ vysvětlil exekutor Tomáš Vrána.

„Zvláště ke konci roku praskají naše dražební místnosti ve švech a tento rok očekáváme opravdový nával. Dražitelé se netají tím, že přijeli pro své blízké levně pořídit dárky pod vánoční stromek,“ uvedl Vrána.