Jak vybrat správné pojištění na zimní dovolenou?

Praha – Vyjet do zahraničí na zimní dovolenou bez cestovního pojištění je hazard. Léčebné výlohy se totiž v případě zranění mohou vyšplhat do statisíců i milionů. A co třeba když při nečekaném střetu například zraníme jiného milovníka zimních sportů? Náhrada škody, kterou pak bude vymáhat, může několikanásobně přesáhnout možnosti běžného českého turisty. Pojistných produktů je ovšem na trhu celá řada, jak tedy vybrat ten nejlepší?

„Já bych doporučovala všem, kteří se chystají na hory, si sjednat komerční cestovní pojištění, zejména pak pojištění léčebných výloh. V případě hor je velice důležité i pojištění odpovědnosti za škodu, kterou bychom případně způsobili někomu jinému,“ upozornila v rozhovoru pro ČT24 mluvčí Asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. Nelze však vybrat první pojištění, na které narazíme, pozornost je třeba věnovat především pojistné částce, kterou pojišťovna v případě nehody vyplatí.

Doporučená minimální pojistná částka:

  • U pojištění léčebných výloh 1 250 000 korun
  • U pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví 1 000 000 korun
  • U pojištění odpovědnosti za škodu majetku 500 000 korun
Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové


Důležité je také prověřit, zda se vybrané pojištění vztahuje na sport, který chcete na horách provozovat. „Všechny pojišťovny nepojišťují třeba lyže nebo snowboard v rámci standardního pojištění, ale musíte se připojistit,“ upozornila Kotyrová.

Nespoléhejte na evropský zdravotní průkaz

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se lidé cestující do zahraničí dopouštějí, je to, že spoléhají pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění, na základě kterého musí český občan v zahraničí dostat adekvátní lékařskou péči. To se ale může prodražit.

„Na základě evropského průkazu zdravotního pojištění vám poskytnou ošetření v místě úrazu, ale jenom v rámci stejného rozsahu jako místním obyvatelům. To znamená, že jsou zde vysoké spoluúčasti, nemáte možnost pomoci asistenční služby a v podstatě si všechno musíte řešit sám,“ popsala úskalí spoléhání na toto pojištění Kotyrová.

Kolik stojí ošetření zlomeniny?

„Zlomená noha je nejčastější úraz a v horských střediscích se pohybuje kolem 350 tisíc, když mluvíme o Rakousku, Itálii nebo Švýcarsku,“ uvedla Kotyrová.


Pojištění k platební kartě

Mnohem lepší variantou než pouhé spoléhání na evropský zdravotní průkaz je pojištění k platební kartě. Jeho hlavní výhodou oproti jiným typům pojištění je mnohdy nižší cena. Avšak i tady je třeba být obezřetný a před odjezdem důkladně prověřit, co všechno toto pojištění kryje a jaké jsou jeho limity.

Co dělat, když dojde k nehodě

V případě, že jste si sjednali cestovní připojištění, kromě horské služby, která vás přijede v případě zranění ošetřit, je vhodné volat také asistenční službu vaší pojišťovny. Ta vám poradí, jak v konkrétním případě postupovat, jaké dokumenty žádat a podobně. Kontakt na asistenční služby by měl každý pojištěnec dostat v momentě uzavření cestovního pojištění.

Kromě ošetření je třeba po nehodě zajistit důkazy. S tím může pomoci třeba rodina nebo přátelé. Pokud došlo ke střetu s další osobou, patří mezi nezbytné matriály zejména kontaktní údaje druhé osoby a svědecké výpovědi. Dobré je pořídit také schéma toho, jak k nehodě došlo.

V případě, že se o nehodě sepisuje policejní protokol v cizím jazyce, který neovládáte, zásadně nic nepodepisujte. Vhodné je v takovém případě pod protokol doplnit v češtině vlastí názor na průběh nehody.

V každém případě po návratu z ciziny nahlašte pojistnou událost vaší pojišťovně a pečlivě vyplňtě všechny formuláře o nehodě. Vyřizování pojistné události se tím značně urychlí.

Průkaz pojištěnce VZP
Průkaz pojištěnce VZP
Více fotek
  • Průkaz pojištěnce VZP autor: Lukáš Kutek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/934/93352.jpg
  • Platební karty zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1247/124697.jpg