Obama v Kodani dosáhl dohody se zástupci rozvojových zemí

Kodaň - Americký prezident Barack Obama dosáhl na světové klimatické konferenci v Kodani dohody s představiteli důležitých rozvojových zemí - Číny, Indie a Jižní Afriky. Předběžná shoda panuje i ohledně toho, jak kontrolovat vypouštění emisí a financovat boj proti změnám ovzduší. Součástí dohody, která ale podle amerických činitelů není dostatečná na efektivní boj proti klimatu, je prý i cíl, aby se globální oteplování udrželo pod hladinou dvou stupňů Celsia oproti předindustriální éře. Podle prezidenta Obamy nebude dohoda, ke které směřuje klimatický summit v Kodani, právně závazná. Obama odletí domů před závěrečným hlasováním.

Obama v souvislosti s dosaženou předběžnou dohodou řekl, že je to poprvé v historii, co hlavní světové ekonomiky podniknou společnou akci proti změnám klimatu. Podle něj jde o „smysluplný a bezprecedentní průlom“. Obama ale dodal, že mezinárodní společenství musí „urazit ještě dlouhou cestu“, předpokládaná dohoda prý není dostatečným pokrokem v úspěšném boji proti klimatu. Prezident USA se prý ale nezúčastní závěrečného hlasování summitu, protože kvůli bouřlivému počasí odlétá zpět do USA.

Rozpory mezi USA a Čínou byly jedním z hlavních důvodů, proč téměř dvě stovky světových lídrů nebyly schopny dosáhnout dohody na největší ekologické konferenci v dějinách. Spojené státy slíbily zavázat se k pomoci chudým zemím na čistší technologie pod podmínkou, že velké rozvíjející se ekonomiky, jmenovitě pak Čína, umožní mezinárodní kontrolu svého omezování exhalací. To bylo pro Čínu dlouho problematické.

Video Rozhovor s Jaromírem Drábkem a Vojtěchem Koteckým
video

Rozhovor s Jaromírem Drábkem a Vojtěchem Koteckým

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po jednání uvedl, že s dohodou souhlasí celé mezinárodní společenství. Podle něj německá kancléřka Angela Merkelová do půl roku uspořádá další mezinárodní schůzku ke klimatu, která se bude konat v Bonnu. Jejím cílem by měla být příprava na vrcholnou konferenci o klimatu, která se bude konat koncem roku 2010, tentokrát ve Mexiku.

Prezident Sarkozy k dohodě:

„Bylo dosaženo dohody, která obsahuje celou mezniárodní komunitu, a součástí dohody je povinnost, aby všechny země - včetně Číny, podaly do ledna 2010 své plány na snížení emisí skleníkových plynů.“

EU bude nyní jednat o tom, zda se k dohodě připojí

Podle ministra životního prostředí Jaromíra Dusíka teď bude záležet na rozhodnutí uprostřed sedmadvacítky, zda se k dohodě připojí. „Významný signál již byl, že prezident Obama neodletěl, určité kroky dávaly najevo, že možnost shody zde je,“ řekl Dusík. Český ministr ovšem upozornil, že i opačný scénář je možný a unie se k dohodě připojit nemusí.

Avšak zdá se, že pro Česko by mohl být text dohody přijatelný. „Důležité je, že se připojily i rozvíjející se země, ne pouze rozvinuté,“ prohlásil Dusík. EU chce chudým zemím v příštích třech letech poskytnout na boj s klimatickými změnami 2,4 miliardy eur ročně. ČR by měla ročně dávat asi 100 milionů korun.

Protesty k účinější dohodě nepomohly

Již dva týdny trvající summit měl skončit dnes v 18:00 SEČ; zmatek a chybějící kompromis však shodu do tohoto termínu neumožnily. O dokumentu bude zřejmě ještě v noci hlasovat plénum zástupců 192 zúčastněných států. Někteří přední politici už summit buď opustili, nebo se tak chystají učinit.

Kodaňský summit provázely po celou dobu demonstrace. Jejich účastníci i aktivisté po celém světě požadovali po politicích, aby se shodli na ambiciózním plánu snižování emisí a přijali ho. Dokument měl nahradit Kjótský protokol, jehož platnost vyprší v roce 2012.