V USA od počátku roku skončilo 140 bank

Washington - Americké regulační úřady uzavřely dalších sedm středních a malých bank. Pro čtyři z nich našly kupce. Od začátku roku bylo ve Spojených státech zavřeno kvůli finanční krizi a hospodářské recesi 140 bankovních domů. To je nejvíc od roku 1992, kdy se bankovnictví vzpamatovávalo z krize záložen.

Největší uzavřenou bankou byla tento týden kalifornská First Federal Bank s aktivy 6,1 miliardy dolarů (112 miliard Kč) a 39 pobočkami. Stejně jako jiné uzavřené banky ji převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), ta však její aktiva okamžitě prodala OneWest Bank, což je původně hypoteční banka IndyMac, která zkrachovala počátkem roku. Pobočky First Federal se dnes znovu otevřou pod názvem OneWest Bank FSB.   

Pro OneWest Bank jde o první akvizici od jejího vzniku. Počátkem roku ji založila skupina investorů včetně fondů miliardářů J. C. Flowerse nebo George Sorose, aby převzala aktiva IndyMac.   

Další ze sedmi uzavřených bank byl rovněž kalifornský ústav Imperial Capital Bank s aktivy ve výši čtyř miliard dolarů. Její majetek koupila City National Bank. Floridskou Peoples First Community Bank se jměním 1,8 miliardy dolarů koupila Hancock Bank a aktiva alabamské New South Federal Savings Bank v sumě 1,5 miliardy USD získala Hancock Bank.   

FDIC nenalezla kupce pro Independent Bankers' Bank ze státu Illinois s aktivy necelých 600 milionů dolarů. Udat se nepodařilo ani malé banky RockBridge Commercial Bank z Atlanty v Georgii a michiganskou Citizens State Bank.   

FDIC předpokládá, že vrchol procesu uzavírání bank přijde v příštím roce. Agentura kvůli předpokládanému nárůstu bankrotů zvýšila svůj provozní rozpočet pro rok 2010 o 55 procent na čtyři miliardy dolarů. Celkově FDIC počítá s tím, že krachy bank v období 2009 až 2013 dosáhnou 100 miliard dolarů.