Exit strategie má postavit českou ekonomiku na nohy

Praha - V lednu vláda předloží sociálním partnerům a veřejnosti plán takzvané exit strategie, kterým chce po krizi pomoct české ekonomice znovu na nohy. Fischer vyloučil, že by se mělo jednat o druhý Janotův balíček. Premiér v Otázkách Václava Moravce dnes také kritizoval návrhy levice, které by, pokud projdou, prohloubily schodek rozpočtu až o 20 miliard korun. To označil Fischer za demontáž státního rozpočtu.

Ve sněmovně leží návrhy levice, které počítají s vyplácením třináctých důchodů, vyplácením nemocenské už od prvního dne pracovní neschopnosti nebo zachování mateřské na letošní výši. V případě, že by tyto návrhy poslanci odsouhlasili, hrozilo by, že schodek rozpočtu se zvýší nad únosnou úroveň 5,3 procenta hrubého domácího produktu. 

Fischer tvrdí, že podobné návrhy by rozpočet zatížily o dalších 15 až 20 miliard korun. Premiér chce proto apelovat na poslance, aby o těchto návrzích rozhodovali s odpovědností. Další zvyšování schodku je totiž podle něj nežádoucí. 

Exit strategie není žádný druhý Janotův balíček 

Premiér Jan Fischer dnes v pořadu Otázky Václava Moravce informoval o tom, že vláda v lednu předloží sociálním partnerům i veřejnosti plán takzvané exit strategie. Ta by přitom neměla být jakýmsi druhým Janotovým balíčkem. „Takovýto balíček už tady nemá co dělat. Má tu být skutečně dobrý přístup, který bude léčit veřejné finance s použitím nějaké doktríny,“ vysvětlil Fischer. 

Voliči se prý budou muset v nadcházejících volbách rozhodnout buď pro levicovou, nebo pro pravicovou doktrínu. Fischerova vláda pak připraví pro novou politickou vládu možné scénáře, jak postupovat, aby se česká ekonomika postavila na nohy. 

Už na konci ledna předloží vláda k projednávání do tripartity takzvanou exit strategii. „To je něco, jak se má země chovat potom, co už bude přece jenom trochu svítat sluníčko ekonomicky. Aby z té krize východ do oživení byl pokud možno snadnější,“ vysvětlil premiér. Obnovení ekonomického růstu totiž podle něj může ekonomiku později zaskočit například výrazným růstem inflace a podobnými jevy. 

Letos vláda schodek také neukočírovala 

Premiér Fischer se dnes ohradil proti kritice, že se vládě nepodařilo udržet schodek státního rozpočtu pod 5 procenty ani letos. Původně přitom plánovala schodek ve výši 38,6 miliardy, ke konci roku se ale jeho výše podle odhadů ministerstva vnitra šplhá až ke 200 miliardám. Ve vládním programovém prohlášení z června letošního roku přitom stojí závazek, že vláda neprodleně přijme kroky ke snížení výdajů státního rozpočtu na rok 2009 tak, aby deficit nepřekročil v letošním roce 5 procent HDP. 

Fischer se ale brání: „V průběhu roku už stát nebo vláda ovlivnit schodek může velmi obtížně.“ Premiér ovšem připustil: „Ten schodek je hrozný. Je to děsivý schodek… Radost mi to nedělá a svědčí to i o tom, že jestli někam ekonomická recese vlétla nesmírně rychle a pohotově bez nějakého klepání, tak to byl stav veřejných financí.“

Graf
Graf