Spyker Cars - druhá šance pro Saab

Amsterodam - Švédská automobilka Saab má novou naději na záchranu. Nizozemský výrobce luxusních vozů Spyker Cars dal americké skupině General Motors novou nabídku na koupi Saabu. GM se musí rozhodnout do 21. prosince. Američané v pátek po krachu původních jednání oznámili, že Saab postupně uzavřou. Švédská automobilka byla v posledních 20 letech téměř stále ztrátová.

Spyker usiluje o Saab napodruhé, nyní ale GM předložil návrh s 11 body, které prý vyřešily námitky GM, jež bránily prodej uzavřít. Spyker ustoupil například od požadavku, že do konce roku musí Evropská banka schválit Saabu půjčku. Vedení společnosti Spyker Cars vyjádřilo naději, že se podaří dohodu o prodeji Saabu uzavřít ještě letos. Jejich nabídka je nicméně platná jen do večera 21. prosince. 

Spyker uvedl, že pokud by se mu Saab podařilo koupit, zajistilo by mu to globální distribuční síť, výrobní závody a inženýry a další zdroje pro výzkum a vývoj. Saab má po světě asi 1100 prodejců. 

Přesvědčí nová nabídka GM?

Skupina GM se ještě k nové nabídce nevyjádřila. Společnost GM sice v pátek uvedla, že při jednání se Spyker Cars o prodeji Saabu se objevily problémy, které nebylo možné vyřešit. Je nicméně stále otevřená nabídkám, i když kupce sama aktivně nehledá. 

Mluvčí Spyker Cars odmítla agentuře Reuters komentovat způsob financování případné koupě Saabu. Analytici se domnívají, že firma by zřejmě musela řešit financování transakce prodejem akcií. 

Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989. Firma zaměstnává 3400 lidí. Za posledních 20 let je nicméně firma téměř nepřetržitě ztrátová.