Fiat hrozí soudem, pošta prý vypsala tendr Charouzovi na míru

Praha – Stamilionová zakázka na dodávku vozů pro Českou poštu budí podezření, že byla předem ušita na míru pozdějšímu vítězi – společnosti Ford Charouz. Fiat, který v tendru za 300 milionů korun neuspěl, už kvůli údajné kličce ve výběrovém řízení podal stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud s ní uspěje, je prý vedení firmy připraveno se soudit. Píší o tom Hospodářské noviny.

Tendr na nákup dodávek za půl miliardy vyhlásila pošta před rokem, v podmínkách bylo, že auto by mělo uvézt nejméně 1600 kilogramů. To ale dokáže pouze Ford Tranzit. Některé ostatní vozy jiných firem požadavek pošty nesplňovaly o pár desítek kilogramů.

Když si zástupci Fiatu stěžovali, tehdejší ředitel pošty Petr Sedláček jim dal za pravdu. V novém tendru, který začal letos v září, nicméně znovu zvítězila Charouzova společnost, Fiat a firma Stratos Auto, figurující ve výběrovém řízení jako jeden uchazeč, byly ze soutěže vyloučeny, protože prý předložily málo referencí. Pošta požadovala tři, Fiat a Stratos Auto dodaly každý po dvou.

Advokáti, kteří se zabývají soutěžním právem, ale takovéto odůvodnění zpochybňují. Podle zákona prý mohou reference prokazovat uchazeči společně. „Lze tedy dovodit, že je možné je takzvaně sčítat,“ řekl David Emr z kanceláře Weinhold Legal.

„Postup pošty se nelíbí nám, ani vedení centrály v Itálii,“ uvedl country manažer Fiatu Professional Vlastimil Čepička. Vyjádření bývalého ředitele Sedláčka, který z čela České pošty v pátek odstoupil, ani mluvčí pošty se HN nepodařilo získat.

Ford Transit
Ford Transit