ČSSD hledá úspory, kde se dá, třeba u církví nebo v dopravě

Praha – Sociální demokraté připravili svůj recept, jak si poradit s vysokým deficitem veřejných financí. V něm počítají například se zastavením majetkového vyrovnání státu s církvemi. Šetřit chtějí také v provozních a investičních výdajích ministerstev, zejména resortů dopravy a obrany, ale také na zahraničních cestách státních úředníků. Sociální demokraté dnes představili celkem 15 opatření, která by podle nich přinesla úspory. Kolik by se tímto způsobem dalo ušetřit, ovšem neupřesnili.

ČSSD tvrdí, že bude tvrdě vyžadovat zastavení majetkového vyrovnání s církvemi. „To je další rozmařilost Topolánkovy vlády. 270 miliard korun to prostě usvědčuje vládu s neodpovědnosti při nakládání s veřejnými financemi,“ obvinil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek konkurenční občanské demokraty. Příslušný návrh, který nyní putuje legislativním procesem, chce Paroubek co nejdříve stáhnout.

ČSSD ve svých návrzích počítá také s úpravami daní. „Půjde nám také o to, aby vláda pracovala na zvýšení daňové progrese fyzických a právnických osob. Zaobíráme se úvahou postupně zvýšit spotřební daň u tvrdého alkoholu a tabákových výrobků,“ zdůraznil předseda strany Jiří Paroubek.

Video Brífink ČSSD k protideficitním opatřením
video

Brífink ČSSD k protideficitním opatřením

Jiří Havel, ekonomický expert ČSSD:

„Problém veřejných rozpočtů a jejich stability je určitě problémem velmi vážným. Na druhou stranu musíme respektovat to, že tomuto problému v současné chvíli čelí téměř všechny státy vyspělého světa.“


Posvítit si ČSSD chce ale také třeba na platy manažerů státních firem. „Dozvěděli jsme se s překvapením, že existuje jakési pojistné vrcholných manažerů Českých drah. Když se půjde do hloubky, tak zcela jistě přijdeme na podobné plnění i u jiných firem se státní účastí, a to je opravdu velmi vážné,“ uvedl Paroubek. Provádět by ČSSD navíc chtěla personální audity ve státních institucích. „Nejde o to vyhazovat lidi za každou cenu, ale vědět, kde se mohou snížit pracovní síly,“ poznamenal předseda strany.

Škrtat Paroubek chce rovněž ve výdajích ministerstvech, a to zejména na ministerstvu dopravy a obrany. V případě dopravy chce změnit i dosavadní způsob soutěžení dopravních staveb. Novelou zákona o zadávání veřejných zakázek chce zajistit, aby se do výběrových řízení dostávaly i středně velké a zahraniční firmy. „Ale zejména půjde o zpřehlednění výběrových řízení. Všechna by měla být veřejně dostupná na internetu,“ podtrhl Paroubek.

Další návrhy ČSSD v boji s deficitem:

  • Zefektivnění čerpání dotací z evropských fondů
  • Zrušení povinnosti spolufinancování projektů při čerpání z evropských fondů
  • Nezvyšování angažovanosti České republiky na zahraničních vojenských misích
  • Revize dodatku ke smlouvě se společností Kapsch, která provozuje mýtné, jde zejména o snížení výdajů na tzv. telematiku, které se mají vyšplhat na 2,5 miliardy korun
  • Úspory při výkonu státní správy na centrální úrovni a snížení výdajů na marketingové služby
  • Omezení outsourcingu


Svá „protischodková“ opatření ČSSD nabídne úřednické vládě Jana Fischera. Podle Paroubka je provedení většiny z nich v pravomoci kabinetu. Fischer však není z návrhů sociálních demokratů příliš nadšený. „Cestování ministrů nijak výrazně nevytrhne makroekonomický rozpočet,“ míní premiér.

Michal Doktor z ODS o třináctých důchodech či nových pravidlech odchodu do pro policisty

„Když nebudou kolegové z ČSSD dělat tyto nové dluhy, pak ty úspory, které jsou nabíledni, a těm se není možné vyhýbat, nebudou muset být tak drastické.“

Analytici: Úspory nestačí

Opatření, která dnes ČSSD navrhla, jsou v mnohém průlomová. Od dob Vladímira Špidly, krerý připravoval reformu veřejných financí, se totiž sociální demokraté tomuto tématu příliš nevěnovali. Odborníci přesto zůstávájí k postoji ČSSD skeptičtí. „Sociální demokraté vznesli řadu opatření, která mohou být samozřejmě užitečná v řádech miliard, ale vůbec nemluví o tom základní a nejsložitějším, a to je struktura rozpočtu a struktura mandatorních výdajů,“ podotkl analytik ČT Jindřich Šídlo.

Podobného názoru je rovněž analytička Libuše Bautzová. „Tam není debat o tom, že většina těch opatření je rozumná, pakliže by se opravdu začala aplikovat, tak přinesou určité úspory. Ale ve chvíli, kdy 70, 75 procent rozpočtu padne na mandatorní výdaje, tak se nemůžeme tvářit tak, že problém neexistuje,“ uvedla.

Lubomír Lízal, ekonom CERGE-EI:

„To postrádá vnitřní logiku, protože měli po dohodách s politickými stranami najít nějaké konsensuální řešení. Přicházet s vlastními návrhy, které jsou z velké části řekněme populistické, to mi nepřijde pro státní rozpočet dobře.“


Sociální demokraté sice nyní hledají úspory, při schvalování státního rozpočtu na příští rok přitom prosadili změny zhruba za 12 miliard korun. Protože peníze brali i z oblastí, kde je stát musí vynakládat ze zákona, podle ministra financí to zvýší schodek státního rozpočtu o pět miliard korun.