Děti ze základních škol budou dostávat zdarma ovoce a zeleninu

Praha – Vláda dnes schválila ovoce a zeleninu zdarma pro nižší stupňě základních škol od roku 2010. Většinu nákladů na toto opatření, 53 milionů korun, zaplatí rozpočet Evropské unie, dalších 20 milionů korun půjde z rozpočtu českého. Rozdávání zdravé stravy se dotkne 450 tisíců dětí. Na každé tak připadne měsíčně ovoce za 15 korun. Vláda si od projektu slibuje snížení dětské obezity. Podle zprávy OECD je v Česku obézní každé desáté dítě, s nadváhou bojuje zhruba každé sedmé.

„Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Všechny základní školy se ale do tohoto programu nejspíš nepřihlásí. Projektu zaměřeného na školní mléko se účastnila jen zhruba polovina základních škol.

Kabinet Jana Fischera projekt příspěvků na mléko od letošního školního roku po roční pauze opět podpořil 60 miliony korun, Evropská unie dalšími 20 miliony korun. Letos mohou o mléko žádat i školky a střední školy.

Video Reportáž Daniely Písařovicové
video

Reportáž Daniely Písařovicové

ODS však program rozdávání ovoce a zeleniny nepodporuje, sází spíše na prevenci a výchovu v rodinách. Ani odbornice na dětskou obezitu si nemyslí, že by mohl být program úspěšný, a souhlasí, že ke zdravému stravování musí vést dítě hlavně rodiče. Ty však často dětem ke svačině místo ovoce dávají čokoládové tyčinky. Už teď mají děti ve školních jídelnách ovoce a zeleniny dost, prý je ale nejedí.

„Určitě to nestačí, víme, že správná konzumace je dva kousky ovoce a tři kousky zeleniny denně, ale myslím si, že každá malá kapka, která příspívá, aby se děti naučily konzumovat ovoce a zeleninu, je dobrá,“ uvedl Pavel Suchánek ze serveru Výživy dětí.