Platy hasičů a policistů se snižovat nebudou

Praha - Platy bezpečnostních složek zůstanou v roce 2010 na stejné úrovni jako letos. Vláda dnes schválila platový návrh, který se týká mezd policejního a hasičského sboru, celníků, vězeňské správy, Bezpečnostní informační služby a úřadu pro zahraniční styky a informace. Potvrdila tak rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která počátkem prosince peníze na platy policistů a hasičů přidala.

„To není nijak dramatická záležitost. Dramatické bylo rozhodnutí sněmovny, že se nebudou snižovat, tak jak jsme původně měli záměr, prostředky na platy včetně bezpečnostních sborů. To nařízení vlády na to vlastně reaguje,“ řekl po jednání vlády premiér Jan Fischer. Původně ministerstvo vnitra navrhovalo snížení platů bezpečnostních složek o 5,5 procenta, ale poslanci počátkem prosince při projednávání rozpočtu navýšili objem prostředků určených na tento účel.

Kvůli platům vyšli policisté a hasiči do ulic

Kvůli snižování platů demonstrovaly 9. prosince odborové organizace policistů i hasičů. Tvrdily, že by snížení platů mohlo negativně ovlivnit personální situaci policejního i hasičského sboru. Do ulic tehdy vyšlo přes dva tisíce příslušníků obou sborů. Demonstrace byla pokojná, nicméně hasiči i policisté prohlásili, že pokud jim poslanci nevyjdou vstříc a snižování platů nezastaví, nebudou váhat demonstrovat znovu.

Poté, co levicové strany přihodily peníze na platy hasičů, policistů i dalších státních zaměstnanců, musí s čtyřprocentním snížením výplat od Nového roku počítat už jen ústavní činitelé, soudci a státní zástupci. I ti se ale už proti snížení ohradili. Podle Soudcovské unie a Unie státních zástupců je toto opatření mimo celospolečenskou solidaritu. Organizace také upozornily, že by se soudci nebo státní zástupci mohli domáhat zachování svých platů soudní cestou. V minulosti jim přitom již dal v podobných případech Ústavní soud za pravdu s tím, že snížení platů ohrožuje nezávislost soudců.