Madeta jde s cenou nahoru, za litr mléka nabízí sedm korun

České Budějovice – Největší tuzemská mlékárna Madeta dnes vyšla vstříc požadavkům zemědělců a při jednání s družstvem Jih nabídla vyšší výkupní cenu za mléko. Za jeden litr je ochotná platit sedm korun, zatímco doposud platila svému největšímu dodavateli jen 6,22 korun za litr. Družstvo ovšem na dnešní nabídku Madety nepřistoupilo, jeho ztráta způsobená nízkými výkupními cenami je podle místopředsedy družstva Zdeňka Houšky mnohem větší a zvýšení ceny o 78 haléřů ji nepokryje. Jednání proto budou pokračovat v lednu.

„Madeta nám za litr mléka platí 6,22 korun. Naposledy se cena zvýšila za listopad, a to o 13 haléřů, což je stále dvě až 2,50 Kč pod výrobními náklady,“ zdůraznil Houška.

Družstvo mělo s Madetou smlouvu na dodávky 520 tisíc litrů mléka denně platnou až do března 2010. Počátkem prosince ji ale kvůli nízkým výkupním cenám vypovědělo. Zemědělci největší české mlékárně pohrozili, že mléko vylijí nebo prodají jinému než hlavnímu dodavateli, než by prodávali hluboko pod výrobními náklady.

Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje zhruba půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje 1,1 milionu litrů, z toho Jih vyprodukuje polovinu, a je tak pro Madetu klíčovým dodavatelem. Jih sdružuje zhruba 200 družstevníků.

Vylévání mléka na pole
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24