Euro zůstává pro Česko v nedohlednu

Praha - Vláda dnes přijala doporučení ministerstva financí a České národní banky a rozhodla prozatím nestanovit cílový termín přijetí eura. Česká republika tak v příštím roce nebude usilovat o vstup do systému směnných kurzů ERM II, jehož členem musí být podle Maastrichtských kritérií minimálně dva roky před přijetím společné evropské měny. Zatímco loni bránila brzkému vstupu Česka do eurozóny především vysoká inflace, letos to bude nadměrný deficit, který překročí 5 procent hrubého domácího produktu. Pro přijetí eura je nutné udržet ho na tříprocentní uzdě.

Podle premiéra Jana Fischera není situace Česka ohledně přijetí eura nijak růžová. „Jakékoliv současné snění o evropské měně je jenom sněním,“ prohlásil. S tím souhlasí i Česká národní banka. „Naše situace není taková, abychom mohli s vážnou tváří stanovovat datum přijetí eura,“ zdůraznil v Interview ČT24 viceguvernér ČNB Miroslav Singer.

"V letošním roce se ve výhledu plnění Maastrichtských konvergenčních
kritérií hlavní bariérou stal deficit veřejných financí, který v
následujících letech výrazně přesáhne referenční hodnotu tří procent HDP,"
potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Z pohledu inflace se letos situace naopak zlepšila a Česko je schopné plnit podmínku cenové stability. Česko zároveň plní i kritérium dlouhodobých úrokových sazeb a v normě má i státní dluh. Kritérium kurzové stability Česko plnit nemůže, protože není součástí kurzového mechanismu ERM II. 

Na přelomu ledna a února 2010 podle Fischera pošle Česko do Bruselu takzvaný konvergenční program. Ten v podstatě „rýsuje“ cestu země k přijetí společné evropské měny. Evropská komise jej poté vyhodnotí a schválí, nebo neschválí. Právě tento dokument již musí obsahovat jasná vyjádření členského státu jak mimo jiné dosáhnout rozpočtového schodku v souladu s rozpočtovými pravidly Evropské unie.

Již nyní je jasné, že Česko nebude schopné splnit podmínky pro přijetí eura dříve než v roce 2013. Podle některých odborníků je ale reálnější zavedení společné měny až v roce 2015, kdy by se měla ekonomika již plně vzpamatovat z hospodářské krize a Česko by mělo plnit i Maastrichtská kritéria.

Premiér Jan Fischer
Premiér Jan Fischer