Stahovat si nelegální software se nevyplácí

Praha – Lidé, kteří se snaží ušetřit za software, a proto si radši stáhnou zdarma ten nelegální, se mohou dostat do velkých potíží. Čtvrtina stránek s nelegálním softwarem totiž obsahuje viry nebo jiné škodlivé programy. Vyplynulo to z výzkumu protipirátské aliance BSA. Nejde ale pouze o běžné kancelářské programy či počítačové hry, nebezpečí nesou i samotné antivirové programy. V extrémních případech proto stažení nelegálního softwaru může přinést náklady mnohem vyšší, než je cena jeho legální verze.

„Rizika, která vyplývají ze stažení toho softwaru, jsou značná - od ztráty osobních údajů, identity, vlastních dat na počítači až třeba po odhalení hesel do internetového bankovnictví,“ uvedl Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské aliance BSA.

Ale i snaha chovat se podle pravidel může uživatele přivést do problémů. Hrozbu představuje trend posledních let, takzvaný scareware. Jde o falešný antivirový program. Hlavním účelem tohoto falešného softwaru je vylákat z lidí peníze. Scareware vypadá jako oficiální antivirový program a je normálně zpoplatněný. Jenže počítač nechrání, naopak do něj instaluje viry. Tyto antiviry se rozšiřují rychle. Loni jich existovalo 38, nyní už se ví o zhruba 250ti verzích. Za poslední rok si je stáhlo 43 milionů lidí po celém světě.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Markéta Bauerová, country manažerka z firmy Symantec ČR a SR ale uvedla, že se firmy poskytující legální software v Česku nebrání. Většina útoků je totiž namířená na americký kontinent, zhruba 60 procent. Proto je tomu například v USA jinak. Bauerová uvedla jeden případ, kdy firma vysoudila za dodávku falešných antivirových systémů 76 tisíc dolarů.