Kvůli chybě v zákoníku se možná zvýší daně

Praha - Stát údajně může přijít o 130 miliard korun, protože v zákoníku nebyla od ledna do června roku 2007 věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojistné na sociální zabezpečení vypočítává. Politici dvou nejsilnějších stran se tak shodují, že pokud by stát kvůli údajné chybě přišel o desítky miliard korun, musel by zvýšit sociální pojištění a sněmovna by zvýšení sociálního pojištění zřejmě schválila. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. „Pokud by stát opravdu přišel o desítky miliard korun, musel by na půl roku nebo na rok zvýšit sociální pojištění. Vláda si nemůže dovolit nevyplácet důchody nebo nemocenskou,“ uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Podle listu by pro zvýšení pojistného v tomto případě mimořádně hlasovala také ODS, takže by ve sněmovně zřejmě prošlo. „Pokud by kvůli úspěšným žalobám chyběly prostředky vybrané z pojistného firem, tak by se musely zase doplnit z pojistného firem,“ upozornil místopředseda ODS Petr Nečas. Plošné zvýšení zdanění práce by však mohlo ještě zhoršit už tak rostoucí nezaměstnanost.

Hlavně velké firmy údajně tvrdí, že je hrozby politiků nezastraší. „Kdyby se stát rozhodl zvýšit sociální pojistku, tak by nás to neodradilo,“ řekl Petr Sedláček z firmy Siemens, která by mohla po státu nárokovat stovky milionů korun. Firmy totiž spoléhají na to, že zvýšení pojištění by muselo být plošné, a myslí si, že by vysoudily na státu víc, než by pak na plošném zvýšení pojištění zaplatily.

O to, kdo celou situaci zavinil, se pře ČSSD s ODS

Podle sociálních demokratů za možné problémy s výběrem pojistného může bývalá vláda Mirka Topolánka, podle občanských demokratů je za to naopak odpovědná ČSSD, protože ve sněmovně prosadila zmatečnou podobu zákoníku práce a zákona o nemocenské.

Krajský soud v Ústí nad Labem už rozhodl jeden spor o pojistné mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla, a to ve prospěch společnosti. Verdikt bude v lednu nebo v únoru ještě přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka existují signály, že verdikt potvrdí.

Mladá fronta Dnes ve svém dnešním vydání napsala, že z miliard na sporně zaplaceném pojistném chtějí vytěžit také auditorské a právnické firmy, které klientům nabízejí, že je budou při vymáhání přeplatku zastupovat.