Chyby kolem Opencard potvrzuje i druhý audit

Praha - Rovněž druhý audit, jenž ke zpracování zadal primátor Pavel Bém (ODS) kvůli předraženému projektu Opencard, potvrdil výhrady předchozích auditorů. Dokument považuje za hlavní riziko fakt, že je pražský magistrát až příliš závislý na firmě Haguess jako na jednom exkluzivním dodavateli. Podle prvního auditu dosud projekt Opencard stál 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Náklady podle prověrky neodpovídají stavu, ve kterém se projekt nachází. Audit ale zkritizovala jak firma Haguess, která projekt pro magistrát připravila, tak i šéf odboru informatiky Václav Kraus. Podle nich obsahuje chyby. Lidovci navíc žádají odstoupení primátora a některých radních.

Následně si primátor nechal zpracovat další audit, který měl potvrdit nebo vyvrátit výsledky toho předchozího. Hotov měl být do minulého úterý, vedení města ale dostalo pouze jeho první verzi. Konečnou podobu má firma e-Fractal zpracovat do 10. ledna.

Použitá technologie je správná

Kontroloři podle serveru Aktuálně.cz v dokumentu, který magistrát minulý týden dostal, konstatovali, že použitá technologie je správná. Magistrátu ale vyčetli, že je až příliš závislý na firmě Haguess. Za problém také považují dělení zakázek na menší části, aby nemusely být zadávány ve výběrovém řízení. To minulí auditoři označili za protizákonné. „V průběhu zkoumání projektu byly nalezeny nedostatky v oblasti plánování a koordinace takto zadávaných služeb, zejména v počátcích realizace projektu,“ konstatují kontroloři. Dodávají ale, že ještě budou muset tuto oblast důkladněji prověřit.

Auditoři magistrátu doporučují, aby si nalezl vhodného strategického partnera, nejlépe banku. Ten má umožnit, aby karta mohla fungovat také jako elektronická peněženka.

Lidovci žádají odstoupení primátora a některých radních

Navíc předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda vyzval kvůli nepodařenému projektu opencard k rezignaci vedení pražské radnice. Odejít by měl primátor Pavel Bém i radní Martin Langmajer a Milan Richter (všichni ODS), kteří jsou podle lidoveckého předsedy odpovědní za celý projekt. „Nepomohou žádné audity, nemohou vyšetřovat sami sebe,“ poznamenal Svoboda ke snaze magistrátu projekt opět prověřit auditem.Společnost e-Fractal, která dostala prověrku za 1,4 milionů korun na starosti, sídlí na stejné adrese jako jedna z prověřovaných společností. Tu ovládá podle Aktuálně.cz Michal Voráček, který podnikal s přítelem Béma Romanem Janouškem.

Upozornění médií se týká také faktu, že nejsou známi skuteční majitelé firmy Haguess. Její akcie jsou totiž vydány takzvaně na majitele, jsou tedy anonymní. Takový systém je označován za korupční, anonymní akcie proto chce zakázat ministr vnitra Martin Pecina.

Haguess
Haguess
Více fotek
  • Haguess autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1282/128172.jpg
  • Pavel Bém autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1309/130815.jpg