Personální rošáda na magistrátu - na Opencard si posvítí Richter

Praha - Vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus na dnešním jednání rady podal kvůli kauze Opencard výpověď. Nesouhlasí s tím, jak město celou kauzu řeší. K rezignaci ho přiměl mimo jiné postoj primátora Pavla Béma (ODS), který ho chtěl údajně odvolat. Změny ale nastaly i jinde. Rada města dnes rozhodla, že na projekt Opencard už nebude dohlížet náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Projekt přejde do kompetencí náměstka Milana Richtera (ODS).

Kraus rezignoval k 15. lednu a z magistrátu zcela odejde. Pokud by tak neučinil, město by podle primátora volilo tvrdší postup. Už zítra magistrát vypíše výběrové řízení na nového šéfa odboru informatiky. Ředitel pražského magistrátu Martin Trnka uvedl, že nový vedoucí musí mít letité zkušenosti s informačními technologiemi a měl by umět řídit projekty podobného rozsahu, jako je Opencard.

Václav Kraus o své rezignaci:

„Z funkce ředitele informatiky neodcházím proto, že bych se cítil jakkoliv vinen. Nejsem politik, jsem technik, dostal jsem dvě nabídky do IT společnosti a na jednu chci reflektovat a vrátit se do komerční sféry.“

Video Brífink Rady hlavního města Prahy
video

Brífink Rady hlavního města Prahy

 
Richter střídá Blažka

Odchod Krause není jedinou personální změnou, ke které dnes kvůli Opencard došlo. Odbor informatiky dnes do své kompetence převzal náměstek primátora Richter. Doposud se o něj staral náměstek Blažek, který rozhodnutí rady plně respektuje. Richterovi veškerou agendu kolem projektu předá do konce ledna.

„Do konce ledna si ponechám problematiku Opencard tak, abych předložil na základě této etapy své práce, která byla završena forenzním auditem, závěrečnou zprávu, která bude obsahovat jednak další postup a samozřejmě shrnu výsledky včetně mého doporučení,“ prohlásil Blažek.

Personální změny vysvětlil Bém tím, že město chce zahájit novou etapu projektu. „Nové personální zázemí si zaslouží novou politickou odpovědnost,“ podotkl primátor. Město chce dát podle něho Opencard novou šťávu a perspektivu a výměnou politické gesce zvýšit důvěryhodnost projektu.

Magistrát zřídí samostatné „Opencard“ oddělení

Ředitel magistrátu Martin Trnka uvedl, že od začátku ledna zřídí samostatné oddělení, které se bude o Opencard starat. Spadat bude přímo pod něj. Zadal také interní audit, který má prověřit odbor informatiky a smluvní vztahy na něm. Dále chce zlepšit povědomí veřejnosti o kartě.

Magistrát podle Trnky dostal první výsledky auditu, který zadal zpracovat Bém. Audit podle něj potvrdil nedostatky v oblasti koordinace a zadávání služeb.

Kolem Opencard spácháno už sedm trestných činů

Kauza Opencard se rozjela kvůli velké ztrátovosti projektu a pochybení na straně města, odboru informatiky i dopravního podniku, na které poukázal první audit Opencard. Ryšlinková, která podala kvůli fiasku červené karty v pondělí trestní oznámení, neznámého pachatele podezřívá ze sedmi trestných činů. Tvrdí, že by se mohlo jednat o organizovanou skupinu. Ryšlinková své tvrzení opírá o výsledky prvního auditu Opencard, které město dalo k dispozici zastupitelům.

„Z těch informací, které mám k dispozici, je důvodné podezření, že jde o organizovaný zločin, vysoce sofistikovanou organizovanou skupinu osob pracujících jak pro Prahu, tak pro dopravní podnik, firmu Haguess a další firmy, které se projektu účastní,“ uvedla Ryšlinková. Podle ní se to na magistrátu týká skupiny lidí zahrnující politiky i úředníky.

Trestní oznámení se opírá například o podezření na zneužívání a porušování pravomocí veřejného činitele, porušování závazných pravidel hospodářského styku nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Pražský primátor Pavel Bém
Pražský primátor Pavel Bém
Více fotek
  • Pražský primátor Pavel Bém autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1320/131918.jpg
  • Martin Trnka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1320/131901.jpg