Teplo pro pražské domácnosti podraží až o stokorunu měsíčně

Praha - V příštím roce zaplatí pražská domácnost měsíčně za teplo v průměru o 20 až 100 korun více. Pražská teplárenská zdražením reaguje na stoupající ceny paliv. Zvýšení ceny již zahrnuje růst sazby daně z přidané hodnoty o jedno procento. Průměrné navýšení ceny tepla je 1,1 procenta, což zvedne průměrnou cenu tepla v Praze na 432 korun za gigajoule. Pražská teplárenská rovněž oznámila, že bude reagovat na případný pokles cen paliv během roku.

Pražská teplárenská zvýšila od letošního ledna ceny tepla v průměru o 9,5 procenta, od dubna však opět zlevnila průměrně o 5,1 procenta. K úpravám ceny firmu vedla situace na energetických trzích.

Zdražování čeká i zbytek ČR

Od Nového roku stoupne většina cen tepla v Česku. Například v Jablonci nad Nisou v průměru o 3,5 procenta, v Hradci Králové téměř o 11 procent. Například Českolipská teplárenská však sníží průměrnou cenu tepla o 3,8 procenta i navzdory zvýšení sazby DPH. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se v příštím roce zvýší průměrná cena tepla z uhlí výrazněji než tepla z plynu.

Pražská teplárenská zásobuje teplem ze 49 zdrojů téměř 40 procent pražských domácností (asi 260 000) a řadu podniků, obchodních center a institucí. Délka jejích sítí je zhruba 660 kilometrů.