Antimonopolní úřad udělil RWE půlmilionovou pokutu

Brno - Celkem půlmilionovou pokutu dostalo sedm firem z plynárenské skupiny RWE od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle úřadu jsou důvodem údajné chyby v zakázce na dodávku potrubí a zhotovitele plynovodů v hodnotě asi 40 milionů korun. Zatím je pokuta nepravomocná a RWE se proti ní může odvolat k předsedovi ÚOHS.

Při výběru dodavatele prý firmy nepostupovaly podle zákona o veřejných zakázkách, přestože se na ně podle antimonopolního úřadu vztahoval. Podle dostupných informací RWE přímo oslovila pouze několik firem, měla ale vypsat veřejné výběrové řízení. Zvolený postup mohla RWE použít, pokud by byla hodnota zakázky nižší než 11,7 milionu. V tomto případě byla ale více než třikrát vyšší.

Antimonopolní úřad udělil pokutu už v listopadu. Při stanovení její výše zohlednil, že případ je po právní stránce složitý. Předmětem přezkumu byla podle ÚOHS především otázka, zda jsou jednotlivé společnosti skupiny RWE takzvanými sektorovými zadavateli, či nikoliv a zda se na ně při hledání dodavatelů vztahují podmínky a finanční limity zákona o veřejných zakázkách. Tato otázka přitom nebyla dosud ÚOHS ve správním řízení řešena.

Přitom už v minulosti dostala skupina RWE několik mnohamilionových pokut kvůli narušení hospodářské soutěže.