ČEZ má skrze Akenerji zájem o první jadernou elektrárnu v Turecku

Istanbul – Turecká energetická firma Akenerji, jeden z investičních plánů české elektrárenské společnosti ČEZ, má zájem o výstavbu první jaderné elektrárny v Turecku. Za tímto účelem se zúčastní tendru, který vypsala turecká vláda. Firma zřejmě k projektu přizve i některého z partnerů. ČEZ navíc prostřednictvím Akenerji postaví v Turecku také tři vodní elektrárny s celkovou kapacitou 64 megawattů. Investice má dosáhnout 120 milionů eur (zhruba 3,2 miliardy korun).

ČEZ podniká v Turecku prostřednictvím společného podniku Akenerji s místním partnerem, firmou Akkök Group. Obě společnosti již získaly místního distributora elektřiny Sedas, který dodává elektřinu 1,3 milionu zákazníků v průmyslové oblasti na severozápadě Turecka.

Podle firmy Akenerji zaplatí Sedas za první tureckou jadernou elektrárnu 150 milionů dolarů (asi 2,75 miliardy korun). Původní informace zmiňovaly celkovou sumu za koupi distributora elektřiny 600 milionů dolarů (zhruba 11 miliard korun).

Vodní elektrárny budou generovat energii už od příštího roku

Zbývající tři vodní elektrárny vzniknou na jihu a jihovýchodě země v lokalitách Himmerli, Gokkaya a Bulam. Do provozu by měly být uvedeny na podzim 2012, Bulam již v roce 2010. Spolufinancování projektu zajistí banka Turk Sinai Kalkinma Bankasi.

„Příležitostí na tureckém trhu je dostatek, a to jak ve výrobě, tak distribuci elektřiny, tudíž je zde pro Akenerji dostatek prostoru pro další rozšiřování jejích aktivit. Konkrétně v oblasti distribuce elektřiny se chystají privatizace dalších společností a ČEZ, respektive Akenerji bude chtít být při tom,“ uvedl ředitel divize International společnosti ČEZ Tomáš Pleskač. Akenerji je třetí největší nestátní elektrárenskou firmou v Turecku. V současné době provozuje portfolio zdrojů o instalovaném výkonu 372 megawattů a další investice směřují do výstavby obnovitelných zdrojů o celkovém výkonu asi 380 megawattů.

ČEZ a Akenerji plánují tureckou energetickou expanzi

Akenerji plánuje společně se skupinou ČEZ dosáhnout v následujících letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 megawattů instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice za zhruba tři miliardy dolarů (téměř 56 miliard korun). Mezi další plány Akenerji v Turecku patří například výstavba paroplynové elektrárny o výkonu 880 MW v provincii Hatay.

Skupina ČEZ spolu s Akkök Group drží v Akenerji téměř tříčtvrtinový podíl. Každý z partnerů má shodnou účast 37,4 procenta, ostatní akcie se volně obchodují. ČEZ za podíl zaplatil asi 303 milionů dolarů (zhruba 5,6 miliardy korun).

Z pohledu ČEZu je Turecko se svými 70 miliony obyvateli porovnatelné s celou střední Evropou, v roce 2007 se zde spotřebovalo zhruba 190 terawatthodin elektrické energie. Spotřeba elektřiny v Turecku navíc roste velmi rychlým tempem, zhruba o šest až osm procent ročně, v Evropě jsou to pouze dvě až tři procenta.

Sídlo ČEZu
Sídlo ČEZu
Více fotek
  • Sídlo ČEZu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1234/123337.jpg
  • ČEZ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/796/79559.jpg