Cla na dovoz obuvi z Číny zůstanou vysoká

Brusel – Evropská unie dnes schválila prodloužení cel na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu o dalších 15 měsíců. Evropští výrobci totiž nedokážou cenově konkurovat dovozu bot z těchto států. Opatření vyvolá velkou nespokojenost především na straně Číny, ale i mezi spotřebiteli a obchodníky, kteří dováženou obuv prodávají. Pro obě skupiny totiž opatření znamená zvýšené náklady.

EU tak učinila i přes doporučení antidumpingového výboru EU vysoká cla neprodlužovat. Stalo se tak kvůli odstoupení Rakouska, Německa a Malty od hlasování. Tyto státy s prodloužením opatření taktéž nesouhlasily, proti návrhu ale nehlasovaly. Mezi odpůrci opatření figuruje i Česká republika. Jedná se o 16,5procentní clo na dovoz obuvi z Číny a 10procentní z Vietnamu.

Poprvé ke zvýšení cel došlo v roce 2006, kdy si evropští obuvníci stěžovali, že vlády Číny a Vietnamu poskytují tamějším výrobcům nespravedlivé subvence, a že tak nedokážou konkurovat jejich levným dovozům. S tím souhlasí i Petr Kubát, prezident České obuvnické a kožedělné asociace. Asociace je samozřejmě s opatřením spokojená. V České republice už se vyrábí pouze dětská a pracovní obuv, zbytek trhu zabrala konkurence. Přesto ale Kubát věří, že po snížení cel na dovoz obuvi se čeští výrobci ubrání díky vyšší kvalitě jejich produktů.

Podle Kubáta však mimo oficiálních dovozů do České republiky existují i dovozy šedé, a těch se vysoká cla nedotknou. Takto k nám prý proudí desítky milionů párů bot.