Ford zaměstnance štědře odmění, když odejdou sami

Detroit - Americká automobilka Ford usiluje o dobrovolný odchod svých zaměstnanců. Za podání výpovědi jim nabízí tučné odchodné, zhruba jeden a čtvrt milionu korun. Tato nabídka platí pro 41 tisíc zaměstnanců, to je zhruba polovina pracovníků automobilky. Z toho vyplývá, že síla odborů a všeho, co mají s Fordem nasmlouváno, je ohromná a automobilce se toto opatření vyplatí. Ve výsledku vydá až 2 miliardy dolarů.

Takový program nabízí Ford už podruhé od začátku roku. Tentokrát ti, co odejdou, dostanou 70 tisíc dolarů či 50 tisíc a 25tisícový poukaz na koupi koncernového auta. Za předčasný odchod do důchodu zaměstnanci obdrží 40 tisíc. Automobilka se potřebuje zbavit přebytečných zaměstnanců a odbory odmítají dohodu.

Ford nezkrachoval jako jediná americká automobilka, nepotřeboval ani pomoc vlády. Kromě propouštění zaměstnanců ještě prodává švédské Volvo čínské automobilce Geely. Od zmíněných opatření si slibuje zisky už v roce 2011.

„Podobné pobídky jsou normální i v Evropě, třeba ve Francii nebo v Německu, nicméně nejsou tak velkorysé,“ uvedl Jan Blažek, šéfredaktor Auta 7. Česku se ale taková opatření vyhnou. Zdejší odbory nemají tak silné kolektivní smlouvy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto