Češi pod stromečkem našli elektroniku a víno

Praha – Češi si letos objednali více balíků z Ameriky než loni. Česká pošta zaznamenala 9900 zásilek. Kurz koruny totiž nákupům pomáhá a navíc se dá ve Spojených státech nakupovat mnohem levněji než u nás. Jde především o oblečení a elektroniku. Tu si Češi rádi nadělují pod stromek a starých kousků se potom po Vánocích zbavují. Předpokládá se, že v lednu odložíme tři tisíce tun elektrospotřebičů.  

Před Vánoci se každoročně zvyšuje poptávka. Lidé ale také hledají, jak ušetřit. Jednou z možností je nákup přes internet, kde je zboží často mnohem lacinější. Například při nákupu elektroniky z USA se dá ušetřit až jedna třetina z ceny v českých obchodech. U značkového oblečení mohou Češi touto cestou ušetřit až polovinu. Internetový obchod Amazon či internetová aukce eBay takové možnosti svým zákazníkům poskytuje.

Místa, kde se můžeme ekologicky zbavit elektroodpadu

„Lidé mají v současnosti možnost nosit elektroodpad na více než 10 tisíc sběrných míst, což je pětkrát více než například v Rakousku. Více než 4 tisíce z nich jsou zaměřena na drobná elektrozařízení, jako jsou například mobilní telefony, MP3 přehrávače nebo elektronické hračky,“ podotkla manažerka komunikace kolektivního systému Asekol Hana Ansorgová.

Kolektivní systémy, které mají v ČR na starosti sběr a likvidaci elektroodpadu:

Asekol

Elektrowin

Retela

Ekolamp

OFO-recykling

Rema

Mnoho Čechů ale letos nenašlo inspiraci pro nákup vánočních dárků, a tak se obrátili na české a moravské vinotéky. Ty každoročně zažívají před Vánoci nejlepší období roku. Krize se jich prý ale nedotkla ani v průběhu těch dvou posledních let. „Stálicí předvánočních nákupů jsou ledová a slámová vína a výběry z bobulí,“ řekl majitel vinotéky U Zlaté štiky v Kolíně Jan Žert. Volba jeho zákazníků nejčastěji padne na láhve v cenách od 500 do 900 korun, které mají ale objem pouhých 0,375 litru.

V posledních měsících ale rostl také zájem o červená vína a portské. Dobrým tipem na dárek z fonoték mohou být i poukazy na degustace vín nebo pronájmy boxů určených k archivaci. Uskladnit své vinné poklady v jedné ze dvou stovek zamřížovaných schránek vyjde milovníky vín na 3000 korun ročně.