Pod vánočním stromečkem se mohou nakupit nebezpečné hračky

Praha – Vánočním nákupům tradičně vévodí hračky. Jenomže stále častěji se mezi nimi najdou nebezpečné výrobky. Snaha udělat radost našim nejmenším tak může snadno skončit tragédií, úrazem nebo onemocněním dítěte. Rodiče by proto raději dávali přednost hračkám vyrobeným v Česku, tam je nebezpečí mnohdy přeci jen menší. Českých hraček je ovšem na trhu nedostatek.

„Lidé by samozřejmě chtěli české hračky, ale ta výroba je tu nákladná, tak ubývají,“ uvedla vedoucí prodejny hraček Bambule Simona Kovaříčková. „I starší generace i babičky se dívají, jestli je to vyrobeno v Číně, jestli to má atest ze zkušebního ústavu,“ podtrhl vedoucí konkurenční prodejny Sparky’s Petr Pálenský.

Dvanáctero rad pro výběr hračky

 1. Čtěte štítky a upozornění
 2. Hračka musí zohlednit věk dítěte
 3. Do 3 let hračky bez drobných součástek
 4. Dodržujte návod
 5. Kupujte u důvěryhodných prodejců
 6. Pozor na dárky a „second-handy“
 7. Dohlížejte na hrající si děti
 8. Kontrolujte opotřebení hračky
 9. Hračky pro starší držte z dosahu
 10. Odstraňte a likvidujte obaly
 11. Naučte děti hračky uklízet
 12. Při problémech informujte dozorové orgány
Video Studio s Václavem Benešem, Tomášem Vozábem a Michalem Kebortem
video

Studio s Václavem Benešem, Tomášem Vozábem a Michalem Kebortem

Hračky bývají nebezpečné z mnoha rozličných důvodů. K těm nejčastějším patří třeba to, že z nich děti mohou oddělit drobné části, kterými se pak mohou udusit. Jiné hračky například zapáchají nebo jsou vyrobeny z nevhodných materiálů, jež mohou poškodit zdraví dětí. Zboží pro děti už v seznamu všech nebezpečných výrobků zabírá skoro polovinu. „Bývají tam ty nejběžnější hračky, jako jsou třeba plyšáci, panenky, autíčka, ale bývají tam i potřeby pro nejmenší, pro batolata, jako jsou třeba chrastítka,“ varoval mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Mišurec.

Než tedy lidé zabalí dárky a dají je těm nejmenším pod vánoční stromeček, je vhodné zkontrolovat, zda právě tyto hračky nejsou nebezpečné. Pomoci v tom může například kompletní seznam nebezpečných hraček, který je k dispozici na webu České obchodní inspekce.

Když si lidé přeci jen koupí v obchodech hračky nebo i jiné výrobky, u kterých se ukáže, že jsou nebezpečné, mohou se bez problémů obrátit na prodejce, který jim vrátí peníze. Ne každý obchodník ale seznam nebezpečných hraček sleduje pečlivě, a proto odborníci radí vzít si seznam k reklamaci raději s sebou. 

Tradiční česká hračka - krteček - i tomu dávají lidé při vánočních nákupech přednost před hračkami z Číny
Tradiční česká hračka - krteček - i tomu dávají lidé při vánočních nákupech přednost před hračkami z Číny