Opencard: V lednu magistrát rozhodne o možném trestním oznámení

Praha - Do konce ledna bude jasné, jestli magistrát podá kvůli projektu čipových karet Opencard trestní oznámení. V Událostech, komentářích ČT to řekl náměstek primátora hlavního města Rudolf Blažek. Podle něj totiž nejde vycházet jen z údajů v auditech – je třeba ještě počkat na stanoviska dopravního podniku a oboru informatiky. Teprve pak bude podle Blažka možné rozhodnout, jestli radní budou iniciovat trestní stíhání. 

Projekt čipových karet, který zatím Prahu stál téměř 900 milionů korun a nevydělal ani jedinou, už má po včerejšku na svědomí první odchod z magistrátu. Šéf odboru informatiky Václav Kraus oznámil svou rezignaci k 15 lednu. Na jeho odbor se snesla hlavní vlna kritiky za prodělečný projekt. Magistrát dnes vypíše výběrové řízení na nového šéfa informativního úseku.

Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (ČSSD) podala kvůli fiasku červené karty v pondělí trestní oznámení, neznámého pachatele podezřívá ze sedmi trestných činů. Tvrdí, že by se mohlo jednat o organizovanou skupinu. Ryšlinková své tvrzení opírá o výsledky prvního auditu Opencard, které město dalo k dispozici zastupitelům. „Já bych očekávala, že pan náměstek úplně pozastaví vstup pana Krause do kanceláře, protože to, co se teď děje na magistrátě, vypadá spíš jako zametání pod koberec,“ uvedla.

Rudolf Blažek: "Ten audit také říká, že odbor informatiky průběžně informoval o tom, že ty věci se řeší tak, jak se řešit mají. Já jsem například dostal v květnu analýzu, že ty náklady jsou přiměřené těm, které jsou vydávány v zahraničí. Já musím konstatovat: Nechte nás dokončit tuto kontrolu a je otázkou 5 až 6 týdnů, aby se ukázalo, zda ty kontrolní mechanismy skutečně selhaly."

Jana Ryšlinková: "Mám audit a vyjádření renomovaných právníků, kteří tvrdí, že z těch údajů, které jsou uvedeny v auditu, je možné vyvodit takovéto závěry (trestní odpovědnost).

Rudolf Blažek: Rozumím, ale jestli trestní odpovědnost má být vyvozena z takového auditu, tak musí být směřována na konkrétní osobu, nikoliv neznámého pachatele, jak učinila paní Ryšlinková."

Jana Ryšlinková: "Myslím si, že to může být relativně velká skupina lidí, která začíná už někde u toho zadání, museli tam být politici, funkcionáři, administrace. Odpovědnost jednoznačně musí nést rada. Myslím, že pan Blažek měl příslušný krok učinit dříve. Nyní odvedl dobrou práci, ale měl ji udělat před 2 lety." 

Svoboda vyzývá k odpovědnosti

Dění na pražském magistrátu se nelíbí ani lidovcům. Jejich předseda Cyril Svoboda vyzval k odchodu primátora Pavla Béma, radní Martina Langmajera a Milana Richtera, který celý projekt Opencard převezme. „Nejhorší je čekat a říkat: 'Počkejte ještě šest neděl, máme tady nějaký audit a támhle se zeptáme a tohle prošetříme' - odpovědnost se má vzít teď, jasně a chlapsky, to je otázka statečnosti,“ řekl Svoboda.

Radnice nyní zpracovává výsledky druhého auditu, který si zadal primátor Bém. Předběžné výsledky přitom potvrzují zjištění předchozího prošetření – projekt zřejmě nikdy nebude výdělečný, může být však mnohem levnější.