Rok 2009 - v českém hospodářství vládne nejistota

Praha – Rok 2009 si většina ekonomů nezapamatuje jako příznivé období. Podnikatelé si z něho odnesli spíše nové vrásky na čele než finanční prosperitu. Také politická reprezentace prodělala těžkou zkoušku hospodářských kompromisů a bojů o budoucí bilanci státu, občané se přitom dále vyrovnávají s důsledky globální krize – ekonomického symbolu doznívajícího roku. Celých 12 měsíců se v českém hospodářství pevně usadila značná nejistota, v tuzemsku možná citelněji než v jiných zemích. Kromě divokých změn v prognózách se totiž obměnila také vláda. Předvídání vývoje v příštím roce se přitom podle mnohých znalců podobá spíše věšteckému úsilí.

Leden – neohroženost pod záštitou NERVu

Začátek letošního roku již světové bankovnictví i průmysl zastihl naplno v zajetí krizových dopadů. Česká ekonomika prozatím vykazovala relativní bezpečí, avšak s předtuchou nevyhnutelného zásahu. „Rok 2009 bude rokem složitého ekonomického vývoje. Nicméně černé prorokování není na místě,“ prorokoval prezident Václav Klaus. Tehdejší koaliční premiér Mirek Topolánek svůj optimismus opíral o nižší rozpočtový schodek z minulého roku a nově vytvořenou ekonomickou vládní radu, do které vkládal důvěru v efektivní návrhy, které pomohou přečkat nejhorší krizové momenty. NERV se usnesl mimo jiné na zrychlení odpisů nebo slevách na sociálním pojištění.

Opoziční ČSSD vytáhla proti odvážným krokům vládních expertů s vlastním protikrizovým plánem, obsahujícím například novomanželské půjčky nebo zvýšení platů ve veřejné sféře a starobních důchodů. Ministr financí Miroslav Kalousek očekával růst 1,4 procenta. Původně plánovaný rozpočet se schodkem 38 miliard korun nakonec představoval pouhou pětinu ze schváleného návrhu o 11 měsíců později. Firmy se potýkají s nižšími zakázkami i nepříjemně ztuhlým uvěrovým trhem.

Únor – agent ČNB začíná úřadovat

Začátkem února centrální banka prorokovala pokles národní ekonomiky zhruba o 0,3 procenta. Rozhodla se proto ke snížení hlavní úrokové sazby na 1,75 procenta. Cíl? Motivovat banky k vyšší úvěrové aktivitě. Úlevy se dočkali podnikatelé a malé firmy. Hlavní roli opět sehrál NERV, když 25. února prosadil zrušení povinnosti platit zálohy na daň z příjmů splatné v průběhu roku 2009.

Březen – konec vlády jedné koalice

Ve třetím měsíci roku 2009 Topolánkova vláda v několika posledních dnech své existence stačila schválit 3 důležité novely. Jednalo se o zkrácení doby odpisování některého hmotného majetku, umožnění zaměstnavatelům využít slevu na pojistném a pomoc pracovníků firem, které se ocitnou v insolvenci. Vládnímu kabinetu však od pádu nepomohlo ani překvapivě příznivé hodnocení za vedení Rady EU a zahraniční renomé ministra Kalouska. Sněmovna vyslovila nedůvěru vládnímu sboru 24. března.

Prozatím neznámý ministerský sbor měl před sebou nepříznivý pokles 3,4 procenta národní ekonomiky během 1. čtvrtletí. Šlo o nejvyšší čtvrtletní meziroční pokles v novodobé historii země a globální krize se začíná naplno projevovat i u nás. „Já jsem očekával, že přijde recese; takže jsem byl jeden z těch realistů, ale neočekával jsem; jak silně se to projeví všude na světě včetně ČR. Bylo to tak trochu překvapení,“ vyjádřil se profesor michiganské univerzity Jan Švejnar.

Duben – změna u kormidla

Šéf statistického úřadu Jan Fischer, nenápadný, avšak poctivý účastník dosavadních jednání vlády, se stává 9. dubna premiérem. Spolu s ním přichází úřednický sbor ministrů. Do čela resortu financí se dostává Eduard Janota, ekonom s dlouholetou zkušeností v sestavování rozpočtů. Ministerstvo koncem dubna zveřejnilo novou makroekonomickou predikci, tentokrát už počítá s poklesem HDP o 2,3 procenta, v příštím roce čeká mírné zotavení.

Také Evropská komise přichází s novou prognózou. Českou ekonomiku letos kvůli hospodářské krizi čeká pokles o 2,7 procenta. Ve sněmovně se projednává opoziční protikrizový balíček. Zahrnuje mj. progresivní zdanění příjmů osob, ale také zrychlené odpisy či šrotovné.

Květen – nástup šrotovného

Političtí rivalové jsou nuceni nad „společným projektem Fischerovy vlády“ tvořit kompromisní balíček. Výrazně se v té době angažuje opozice, která úspěšně navrhuje šrotovné. Zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, jak se souboru opatření říká, měl nabýt účinnosti od července, prezident Václav Klaus ho ale vetoval. Odložil však jeho uzákonění pouze do zářiového přehlasování Poslaneckou sněmovnou.

Centrální banka v květnu opět reaguje na nevoli finančních institucí a banka opět snižuje hlavní úrokovou sazbu, tentokrát na 1,5 %. Dále klesá zaměstnanost – v meziročním srovnání ubylo 62 tisíc pracovních míst. Přibývání nezaměstnaných očekávají i relativní optimisté.

Červen – první výsledky nových opatření

Zaměstnanci i zaměstnavatelé většinou novinky akceptují. Za nejvíce prospěšné opatření se považují slevy na sociálním pojištění, které byly, stejně jako insolvenční zákon, schvalovány mimo Klausem vetovaný zákon o podpoře růstu. Velké vývozní firmy však považují dosud schválené změny za málo významné. Místo toho těží z dřívějších loňských reforem. „Já myslím, že to, co udělal směrem k České exportní bance a EGAPu, tedy navýšení rámců, jak pro pojištění, tak pro projektové financování, to je to, co potřebujeme my,“ uvedl generální ředitel ČKD Group Jan Musil.

Červenec - prubířský kámen Janotova balíčku

V polovině roku se k ekonomické krizi nečekaně přidává i krize politická. Původně zamýšlený termín mimořádných voleb v říjnu se přes měsíční odklad nakonec odsouvá až na červen 2010. Poslanci přehlasují prezidentské veto a zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability je po vleklém jednání schválen. Ekonomové poprvé začínají otevřeně mluvit o možném oživení. „Je evidentní to, že od třetího čtvrtletí se situace zestabilizovala a očekáváme na konci roku i příští rok mírné oživení,“ prorokoval ekonom KB Kamil Janáček.

Srpen - začíná bitva o rozpočet

Ministerstvo financí v srpnu předpokládalo, že ekonomika letos klesne o 4,3 procenta a příští rok o tři desetiny procenta poroste. Ve světle těchto nových okolností připravuje ministr financí Janota nový rozpočet na rok 2010. Vláda stanovuje ideální deficit v rámci možností - 163 miliard korun. Skrz první návrh ministr nesnižuje rodinné příspěvky, nezvyšuje důchody ani přídavky na děti a dávky v nezaměstnanosti. Nejodvážnějším opatřením je zavedení 10procentní sazby DPH.

ČNB mezitím opět snižuje sazby, tentokrát na 1,25. U komerčních bank však stále nenachází odezvu. Míra nezaměstnanosti nadále roste a 3. čtvrtletí skončila na úrovni 7,3 procenta. Z prognóz vyplývá, že poroste nejen ve 4. čtvrtletí, ale i příští rok. „Ekonomika v příštím roce bude nadále stagnovat a může se to projevit hlavně v tom; že vzroste nezaměstnanost,“ komentoval ředitel Rulet Hermes Július Kudla.

Září, říjen - ticho před rozpočtovou bouří

NERV předkládá svou závěrečnou zprávu. Obsahuje politická a ekonomická opatření, která by byla z jejich pohledu pro český stát v současnosti nejlepší. Mezinárodní měnový fond mezitím zhoršuje odhad poklesu české ekonomiky na letošní rok na 4,3 procenta. Česká národní banka v polovině prosince ještě jednou snižuje sazby, a to na 1 procento. Většina českých institucí vydává podobná prohlášení, ve kterých pro rok 2010 očekávají mírný růst. „Ekonomicky se zdá, že se zvedáme ode dna, politicky to tak bohužel nevypadá. Poslední diskuze o rozpočtu tomu nasvědčují,“ dodal zástupce evropské pobočky Microsoft Jan Mülhfeit.

Listopad, prosinec - nabobtnání Janotova balíčku

V Poslanecké sněmovně se začíná svádět boj o rozpočet na rok 2010, který vyvrcholí přijetím řady pozměňovacích návrhů k Janotově verzi. K rozpočtu na rok 2010 se proto přidá nálepka zřejmě až s 200miliardovým deficitem. „Bylo pár exekutivních opatření, která zafungovala, a pak byla ta opatření, která vyžadovala legislativní změnu, a tam se nestalo nic jiného, než že když to začalo fungovat, tak se to zrušilo,“ shrnul ekonom Miroslav Zámečník. „Jsem překvapen tím, jak politická a technokratická reprezentace, které máme ve vládě, nebyly schopny najít řešení, jak čelit velkým problémům a velkým výzvám,“ dodává Švejnar.

Členové NERVu
Členové NERVu
Více fotek
  • Členové NERVu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1109/110880.jpg
  • Česká národní banka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/751/75015.jpg
  • Topolánek předává demisi autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/760/75961.jpg
  • Úřednická vláda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/879/87878.jpg
  • Názory malých a středních firem na šrotovné autor: ČT24, zdroj: Hospodářská komora ČR http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/977/97700.jpg
  • Peníze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/858/85772.jpg
  • Porada ministra financí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1296/129516.jpg
  • Hospodaření státu autor: ČTK, zdroj: Ministerstvo financí http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1274/127331.jpg