Ford se dohodl na prodeji divize Volvo

Stockholm – Americká automobilka Ford Motor se dohodla na prodeji švédské divize pro výrobu osobních vozů Volvo Car čínské firmě Geely. Informovala o tom dnes švédská televize. Dodala však, že dokončení podrobností dohody může ještě určitou dobu trvat. „Čína je podle nás trhem, kde je jedině možné, aby se krachující automobilka vzpamatovala,“ říká Nigel Harris, ředitel Changhan Ford. Ford již v rámci snahy o zlepšení hospodářských výsledků prodal luxusní značky Aston Martin, Jaguar a Land Rover a uvedl, že do budoucna se hodlá zaměřit jen na hlavní značky Ford, Lincoln a Merkury.

Ford odolává současné krizi v automobilovém průmyslu lépe než jeho domácí konkurenti General Motors a Chrysler. Těm musela pomoci americká vláda a obě automobilky byly dokonce po určitou dobu nuceny využívat bankrotovou ochranu před věřiteli.

Ford hospodařil v letošním třetím čtvrtletí s čistým ziskem 997 milionů dolarů po ztrátě 161 milionů dolarů před rokem. Výsledky byly podle firmy podpořeny snižováním nákladů, růstem podílu na domácím trhu a programem šrotovného ve Spojených státech.