Belgičtí zaměstnanci dostávají poukázky na nákup ekovýrobků

Brusel - Stovky tisíc Belgičanů letos dostaly od zaměstnavatelů zajímavé přilepšení k platu - tzv. „ekošeky“. Jde v podstatě o poukázky po vzoru stravenek k nákupu jídla, které však jejich držitel může uplatnit pouze při nákupu ekologických výrobků či služeb. Šeky, které mohly v letošním roce dosáhnout hodnoty až 125 eur (3300 korun) a v příštím roce dvojnásobku, je možné použít k nákupu ekologických žárovek, nabíjecích baterek, úsporných monitorů nebo nejrůznějších doplňků ke kolu či úsporné sprchy. Tento druh přilepšení k platu získalo 750 tisíc Belgičanů. Celkem by je mělo dostat přibližně 1,5 milionu.

Problémem podle belgického listu Le Soir nicméně je, že nejen sami držitelé, ale hlavně také obchodníci často nevědí, jak s „ekošeky“ správně nakládat. Zajímavá myšlenka, jejímž cílem je přilepšit lidem, ale zejména navést je ke spotřebě „zelenějších“ výrobků či služeb, tak prochází obdobím porodních bolestí.

Zatímco větší obchody či pobočky řetězců si už na „ekošeky“ rychle zvykly, u menších obchodníků to tak ještě často není a jejich prodejci jsou k nim poněkud skeptičtí.

Šek na šetrné výrobky mohou obdržet zaměstnanci, kteří pracují v sektorech, jejichž odboráři si takovouto formu odměn zajistili v kolektivní smlouvě. Jde třeba o odbory z chemického průmyslu.