Do módy jdou umělé diamanty, bodují cenou

New York - K vánočním svátkům patří nejen odpočinek a nadílka. Jsou také oblíbenou příležitostí k zásnubám. A věnovat prsten s diamantem je teď s příchodem uměle vyráběných drahokamů na trh o něco snazší. Hlavně pro peněženky kupujících. Umělé diamanty jsou totiž až o dvě třetiny levnější než jejich kolegové z přírody. Uměle vyrobené drahokamy jsou nicméně od těch přírodních téměř k nerozeznání. Rozlišit je dokáže jen speciální mikroskop a UV záření. I lesk mají díky stejné tvrdosti stejně oslnivý.

„Vypadá úplně jako přírodní diamant. Brousí se stejným způsobem. A jak tady můžete vidět, je celá řada možností, jak brousit diamant,“ dodává Ronnie Van der Linden, partner společnosti Gemesis, která se výrobou umělých diamantů zabývá. Lesk umělých drahokamů pak chválí i odborníci. „Tvrdost je stejná, proto se stejně leskne. Takže pro zákazníka tu není žádný významný rozdíl,“ tvrdí Tom Moses, expert z Gemologického ústavu USA.

Umělé diamanty stojí třetinu toho, co přírodní

Rozdíl je pochopitelně v ceně. Diamant vyrobený v laboratoři ve Spojených státech stojí jen třetinu toho, co kámen vytěžený v Africe. „Hlavně teď, když je na tom ekonomika špatně, je to skvělá věc,“ říká Catharine Laciová, jedna z koupěchtivých zákaznic.

Floridská firma Gemesis vyrábí umělé diamanty už osm let. Zaměřuje se hlavně na výrobu žlutých a oranžových kamenů, které jsou v přírodě vzácností. Zatímco pod zemí leží miliony let, v laboratoři spatří světlo světa třeba už za pět dní. Možná proto jim podle řady lidí něco schází. „Když je to vyrobené v laboratoři, mám pocit, že se to nevyrovná hodnotě diamantu,“ přemítá jedna ze zákaznic.

Anthony Ianelli, prezident společnost Ianelli Diamonds:

0„Ne, že by to byl podvrh. Podle mě to ale nemá ten význam. Když to někdo daruje budoucí nevěstě, není to to samé.“

Trh s umělými diamanty je stále v plenkách. A to i přesto, že v posledním desetiletí rostl. V obřím šedesátimiliardovém diamantovém průmyslu zatím podle odhadů zaujímá podíl menší než jedno procento.