Řecký parlament schválil státní rozpočet, deficit má klesnout na 9,1 procenta HDP

Atény - Snížit obrovský deficit prostřednictvím zvýšení daňových příjmů a snížení výdajů je cílem státního rozpočtu, který z noci na dnešek schválil řecký parlament na příští rok. Deficit rozpočtu má příští rok klesnout na 9,1 procenta hrubého domácího produktu z letošních očekávaných 12,7 procenta HDP. Hlavní opoziční konzervativci odmítli rozpočet, protože podle nich je v boji s fiskálními problémy země potřeba více specifických opatření. Proti byly i menší strany, kterým se nelíbí, že se nezvýší nejnižší příjmy.

Několikadenní debata předcházela schvalování nového rozpočtu a pro finální návrh se vyslovilo 160 vládních poslanců, 139 opozičních poslanců bylo proti a jeden chyběl. Snížení rozpočtového deficitu pod deset procent je prvním krokem, jak se chce Řecko dostat z fiskální krize. Kabinet plánuje příští měsíc předložit plán, jak zemi zajistit finanční stabilitu.

Od listopadového předložení rozpočtového návrhu na rok 2010 snížily všechny tři velké ratingové agentury hodnocení řeckým státním dluhopisům. Způsobily to obavy, že se fiskální disciplína Řecka zhoršuje. Vláda věří, že návrh nového rozpočtu vrátí Řecku důvěryhodnost.

Analytici věří, že se Řecku podaří fiskální cíle splnit

Navzdory ekonomickému poklesu vláda očekává, že příjmy rozpočtu v příštím roce stoupnou o devět procent. Rozpočet dále počítá se zmrazením nabírání nových zaměstnanců ve veřejném sektoru, snížením výdajů na sociální zabezpečení o desetinu a krácením výdajů na provoz vlády.

Mnoho analytiků věří, že jsou nastavené cíle dosažitelné. Nedávají ale záruky, že bude řecká fiskální politika pod kontrolou i v dalších letech, protože rozpočet se opírá o jednorázová opatření. Jsou mezi nimi například mimořádné podnikové daně a tvrdá opatření proti daňovým únikům, napsaly agentury AP a Reuters.