Ukrajina popírá problémy s platbou za ruský plyn

Kyjev - Předsedkyně ukrajinské vlády Julija Tymošenková dnes popřela zprávy vedení ruského Gazpromu, podle nichž Ukrajina čelí problémům s platbami za prosincové dodávky ruského zemního plynu. Ředitel Gazpromu Alexej Miller v pátek označil situaci s prosincovými ukrajinskými platbami za „velmi znepokojivou“. V polovině měsíce podle něj Ukrajina snižovala odběry plynu, což prý potvrzuje její problémy s platbami.

Tymošenková dnes na tiskové konferenci ve středoukrajinském městě Kaniv varovné hlasy z ruské strany odmítla. Podobná prohlášení podle ukrajinské premiérky zaznívají před koncem každého měsíce už přinejmenším po dobu jednoho roku.

Společnost Gazprom a její ukrajinský partner Naftogaz se v tomto týdnu dohodly na tom, že vzhledem k novoročním svátkům odloží splatnost ukrajinských prosincových plateb ze sedmého na jedenáctý leden. Výše prosincové splátky se podle agentury ITAR-TASS odhaduje na zhruba 800 milionů dolarů (zhruba 14,7 miliardy Kč), ale vzhledem k obdobím silných mrazů může přesáhnout jednu miliardu.