Klaus stvrdil rozpočet pro příští rok i s rekordním schodkem

Praha – Prezident Václav Klaus dnes svým podpisem definitivně schválil zákon o státním rozpočtu pro příští rok. Hospodářství ČR tak bude počítat s rekordním deficitem 163 miliard korun, který se navíc podle vládních představitelů pravděpodobně bude skrytě navyšovat. Ministr financí Eduard Janota dokonce nevylučuje, že se rozpočtový schodek může přiblížit hranici 200 miliard korun. Česko si za současnou podobu rozpočtu na rok 2010 vysloužilo kritiku i z Evropské komise, která mu hrozí řízením.

Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP. Sněmovna ale hlavně hlasy levice přesunula peníze na sociální služby, přímé platby zemědělcům a platy státních zaměstnanců. Podle vlády tak skrytě zvýšila schodek možná až na 5,7 procenta.

Václav Klaus:

„Já považuji ten deficit za strašně špatný. Přesto ale musím říci, že vláda neudělala nějaký naprosto šílený krok, který já bych považoval za úplně vymykající se něčemu rozumnému.“

„My tady pláčeme nad deficitem státního rozpočtu, který může být v příštím roce. Spor tkvěl v tom - a málem padala vláda, zda bude 5,3 nebo 5,6. Ale že Obamova Amerika bude mít letos 11,2 (procenta HDP), to už se tu trošku zamlčuje,“ relativizoval Klaus deficit českého rozpočtu přesto, že ještě před čtrnácti dny ho označil za „zoufale špatný“.

Premiér Jan Fischer varoval, že Evropská komise zřejmě kvůli nadměrnému schodku zahájí v příštím roce vůči ČR řízení. Pokud by se schodek dále prohluboval, mohlo by to podle něj ohrozit i přísun peněz z evropských fondů. Ministři financí EU se již na začátku prosince shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Ministerstva budou mít upravené pravomoce

Kabinet podle Fischera využije všech možností, aby schodek rozpočtu udržel na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Jednotlivá ministerstva nebudou moci v příštím roce bez souhlasu vlády využít pět procent plánovaných výdajů. Uvolněny by mohly být až v pololetí poté, co kabinet vyhodnotí průběžné plnění státního rozpočtu. Vláda chce také rozpočet posílit o asi pět miliard korun z dividend ČEZ.

Klaus i přes jasnou kritiku rozpočtu již dříve podpořil setrvání Janoty ve vládě. Janota i Klaus se při poslední společné schůzi shodli na tom, že rozpočet, který schválila Poslanecká sněmovna, je špatný a nevysílá dobrý signál do světa. Poslanecká sněmovna na začátku prosince ještě stihla přesunout v rámci rozpočtu 12,5 miliardy korun. „Část změn provedených v rozpočtu Poslaneckou sněmovnou jde na úkor mandatorních výdajů státu, a ve skutečnosti je tak skrytým zvýšením schodku státního rozpočtu. S tím jako předseda vlády nemůžu souhlasit,“ kritizoval Fischer.